ASD-A2 / SE PLC / DOP 107CV Modbus

Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: ASD-A2 / SE PLC / DOP 107CV Modbus

Mesaj gönderen Turhan »

Modbus haberleşme üzerinden DI kontrolü gerçekleştircekseniz aşağıdaki mesajda belirttiklerim dışında farklı bir önerim bulunmuyor.

Turhan yazdı: 03 Ara 2021, 10:00 - DI kontrolü için bit taşıma işlemini GETB komutu ile değil ASDA-A2 ve ASDA-B2 Sürücülerde Modbus Haberleşme dokümanında belirtildiği gibi P3-06 ve P4-07 parametreleri ile gerçekleştirmelisiniz. Birden fazla DI kontrolü yapıyorsanız bu methodu kullanmanız daha uygun olacaktır.

- Arkaplan makrolarınızı olabildiğince sade yazmaya çalışın, Yüksek öncelikli olmayan işlemleri clock makroya taşıyıp clock zamanını olabildiğince büyük tutun.

- Arkaplan makro tazeleme satır adedini arttırın. Bu değeri yüksek derecede arttırırsanız HMI touch tepkisinin yavaşlayacağını dikkate alınız.

- Haberleşme hızınızı kademeli olarak arttırın 9600->19200->38400...

.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Mesaj gönderen sevincom »

Turhan Bey merhaba,

Yani Bu şekilde HMI-ASD A2-SE PLC olan bir durumda doğrudan PLC'den servo sürücüye komut göndermenin daha hızlı bir yolu yok mu?
Çünkü ben macro ile HMI'ı köprü gibi kullandığımız için süre kaybettiğimizi düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Turhan Bey, işlemi yaptım fakat hala her işlemde 2-3 saniye kaybediyorum, ve her yeni değişiklikte zaman kaybı artıyor.
Bu işlemi hızlandırmanın başka bir yolu yok mudur? Haberleşmenin normalde milisaniye mertebesinde olabildiğini biliyorum, sürücüde neden saniyeleri buluyor, neyi değiştirebilirim?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Bir önceki mesajda belirttiklerimi uygulamanıza rağmen haberleşme döngünüz 2-3 saniyeleri buluyor ise HMI ve PLC'yi PLC'nin COM3 arabirimi üzerinden haberleştirirken PLC'nin COM2 arabirimi üzerinden Servo sürücü DI girişlerini tetikleyebilirsiniz. Haberleşme uygulamanız PLC'nin farklı portlarından gerçekleşeceği için sürücüye veri yazma saykıl sürenizde olabildiğince düşük seviyede olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Evet, önceki tüm işlemleri gerçekleştirdim, son olarak hızı kademeli olarak 57600'e kadar çıkardım fakat belirgin bir fark oluşmadı.
Ben de bu yüzden sizin önerdiğiniz şeyi sormaya çalıştım, sorun haberleşme hızından ziyade önce HMI'a gönderip orada macro çalıştırıp sonra sürücüye göndermekten kaynaklanıyor.

Dediğiniz gibi PLC'nin COM2 arabirimi üzerinden servo sürücüyü doğrudan tetiklemeyi gösteren örnek bir program paylaşabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Merhaba Turhan Bey,
PLC ile servo sürücü arasında doğrudan haberleşme ile bir çıkışı okuyup(örn:TPOS) ve bir girişi tetikleyen(örn: SON) örnek paylaşabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Örnek program oluşturduğumda bu başlık altında paylaşıyor olacağım.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Teşekkürler, proje üzerinde çalıştığım için sizden bilgi bekliyorum. MODRW ile denemeye çalıştım fakat başarısız oldu. 3 servo'ya eş zamanlı olarak kodları da göndereceğim için çakışıyor olabilir.
Daha önce modbus ile çok daha hızlı haberleşme sağlayabildiğim uygulamalar olduğu için HMI macrodan kaynaklı veya çakışmayla alakalı bir sorun olduğunu tahmin ediyorum. Örnek paylaşırsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesaja eklediğim örnek programı kullanabilirsiniz.

Örnek program ilk olarak MODRW komutu ile P3-06 parametresine veri yazmaktadır.

Veri yazma başarılı ise yaklaşık 1.0 saniye sonra link haberleşme aktif olacaktır.(Yaklaşık 5saniye sonra) Link haberleşme ile de sürekli olarak P4-07 parametresine veri yazıp P4-06 parametresinden veri okumaktadır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Turhan Bey,
Paylaştığınız kodun modwr kısmı çalıştı fakat easy link kısmı çalışmadı.
Emin olmak adına hmi, diğer servoları bağlantıdan çıkararak sadece 1 servo ve 1 plc ile denedim. Servo istasyon adresini 1, 2 olarak değiştirerek denedim. Fakat easy link kısmında herhangi bir haberleşme sağlanamıyor.

Ayrıca bu işlemi gerçekleştirebilirsek PLC master olacak. Peki bu durumda HMI'ı nasıl konfigüre etmemiz gerekiyor? Daha önce yazdığım üzere sistemde DOP 107CV HMI, SE PLC ve 3 adet ASD A2 servo bulunuyor.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“Servo Forum” sayfasına dön