DVP 14 SS2 PLC ENCODER İLE SAYMA PROBLEMİ.

Kullanıcı avatarı
mekatronik64
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP 14 SS2 PLC ENCODER İLE SAYMA PROBLEMİ.

Mesaj gönderen mekatronik64 »

Sayın Forum Yöneticileri Merhabalar,
Yapmış olduğumuz basit bir test makinesinde dvp 14 ss2 plc, dop 103 bq hmi ve birde vfde inverter kulandım yaptığımız basit bir makara arasından 10 mt uzunluğunda elyaf şerit geçirmek suretiyle
10 mt ölçüm yapmak fakat sistemde bazen 3-5 cm bazen 50 cm bazen daha fazla ölçümler çıkıyor. Test cihazı pano topraklamasına dikkat ederek bütün cihazları topraklamasını yaptık sistemde 500 pulse 1 adet encoder kullandık encoder kablosu blendajını vs toprak hattına bağlantısı yaptık. Fakat makaramızın çapı 159 mm bu çapta bir makarayı 100 cm lik ölçüm için kalibrasyon yapmaya çalıştığımda hatalı ölçümle karşılaştım. Bu sorunun kaynağı nedir anlamış değilim topraklama düzgün bir şekilde yapıldı. Plc programı ekliyorum lütfen programı inceleyebilirseniz sevinirim.
Şunu farkediyorum sayıcı sayma değerindeki sistem sayma sonunda hep aynı pulse sayısını görüyorum plc ye online bağlı iken fakat durma neden ya önce yada daha sonraki metrajda kaymalar bayada yüksek 1-2 cm olsa hadi kabul edilebilir 10 mt ölçüm için. Sorunun kaynağı plc tarama süresi kaynaklımı topraklama, harmonik kaynaklımı bunu nasıl anlarız.
Eğer plc tarama süresinden etkileniyorsa bunu için ne yapmam gerekli interrupt kullanımı ile ilgili düzenleme yapabilirmisiniz.
Şimdiden teşekkürler.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: DVP 14 SS2 PLC ENCODER İLE SAYMA PROBLEMİ.

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle gördüğüm kadarıyla metrajı C246 tek faz sayıcı ile yapıyorsunuz bu durum olası vibrasyonlarda farklı saymalara neden olur. Enkoderi X0-X1 şeklinde bağlayarak çift faz sayıcı C251 ile sayma yapın.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
mekatronik64
İletişim:

Mesaj gönderen mekatronik64 »

Merhaba Uğur bey c251 sayıcısı ile değiştirdim programda hsc ı fakat sorun hala aynı 5 cm 10 cm fazla veya eksik ölçümler yapıyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Ölçüm ile kesim ayrı prosedürdür. Hareket ettirdiğinizde okuduğunuz pals değeri aynı mesafede farklımı değer üretiyor yoksa ölçtüğünüz cm değeri farklımı. Bu durumda mm pals dönüşümünde kullandığınız mekanik parametrelerinizde hata vardır. Yok her seferinde aynı mesafede farklı değer okuyorsanız bu durumda enkoderin düzgün ölçümleyecek şekilde konumlandırıldığına emin olun.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mesut_PRM
İletişim:

Mesaj gönderen Mesut_PRM »

mekatronik64 yazdı: 17 May 2022, 01:13 Sayın Forum Yöneticileri Merhabalar,
Yapmış olduğumuz basit bir test makinesinde dvp 14 ss2 plc, dop 103 bq hmi ve birde vfde inverter kulandım yaptığımız basit bir makara arasından 10 mt uzunluğunda elyaf şerit geçirmek suretiyle
10 mt ölçüm yapmak fakat sistemde bazen 3-5 cm bazen 50 cm bazen daha fazla ölçümler çıkıyor. Test cihazı pano topraklamasına dikkat ederek bütün cihazları topraklamasını yaptık sistemde 500 pulse 1 adet encoder kullandık encoder kablosu blendajını vs toprak hattına bağlantısı yaptık. Fakat makaramızın çapı 159 mm bu çapta bir makarayı 100 cm lik ölçüm için kalibrasyon yapmaya çalıştığımda hatalı ölçümle karşılaştım. Bu sorunun kaynağı nedir anlamış değilim topraklama düzgün bir şekilde yapıldı. Plc programı ekliyorum lütfen programı inceleyebilirseniz sevinirim.
Şunu farkediyorum sayıcı sayma değerindeki sistem sayma sonunda hep aynı pulse sayısını görüyorum plc ye online bağlı iken fakat durma neden ya önce yada daha sonraki metrajda kaymalar bayada yüksek 1-2 cm olsa hadi kabul edilebilir 10 mt ölçüm için. Sorunun kaynağı plc tarama süresi kaynaklımı topraklama, harmonik kaynaklımı bunu nasıl anlarız.
Eğer plc tarama süresinden etkileniyorsa bunu için ne yapmam gerekli interrupt kullanımı ile ilgili düzenleme yapabilirmisiniz.
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba.

Denenmiş sonuç aldığım bir uygulamayı paylaşmak istiyorum.

Yarı çap, çap, çevre değeri, pi sayısı ile yaptığım hesaplama örneklerinde, çalışma esnasında mesajınızda belirttiğiniz sapmaları ve sorunları gözlemledim.

Youtube sayfasında paylaşılan yöntemin, ekran görüntüsü ve bu yöntem ile yaptığım çalışma dosyaları size fikir verebilir.

encoder_metraj.isp
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“PLC Forum” sayfasına dön