MODBUS TCP Haberleşme

Kullanıcı avatarı
tuncerozdes
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

MODBUS TCP Haberleşme

Mesaj gönderen tuncerozdes »

Herkese kolay gelsin.

Delta PLC ler ve HMI kullanılarak üretilmiş bir otomasyon sistemini bilgisayara bağlamak istiyorum. Bağlamak istememin sebebi raporlama ve C# üzerinden yapay zeka desteği kazandırmak.

Sistem hazır kurulu bir sistem ama WPLSoft ve DOPSoft dosyaları elimde mevcut.

Bu sistem şöyle çalışıyor.
1 adet DOP107BV HMI var.

1 Adet 20SX PLC HMI üzerindeki 1. RS 485 portu üzerinden haberleşiyor.

14 adet 14SS2 PLC ise HMI üzerindeki 2. RS485 Portu üzerinden haberleştiriliyor.

Okunması gereken yaklaşık 1000 adet bit ve word değeri var anlık olarak (ya da en az gecikmeyle) okunması gerekiyor.

C# ile DMTLibrary kullanarak bu bilgileri RS485 üzerinden okudum ama okunacak değerlerin fazla sayıda olması sanırım RS485 darboğazına denk geliyor program çok fazla kasıyor. Ama bazı yaptığım denemelerde bu konuda MODBUS TCP nin daha etkili olacağını düşünüyorum. Çünkü MODBUS TCP IP Word olarak 125 değeri ve bit olarak 2000 değeri tek okumada okuyabiliyor. Tabi Bu kadar sayıda olunca yine bir miktar gecikme oluyor. Ama 5 farklı okuma yaptırarak bu sorunu çözdüm.

Şimdi asıl sorum şu ben Bu 107BV yerine Ethernet Destekli bir HMI taksam.Bu HMI için MODBUS TCP IP üzerinden denetleyip değer değişimi(bit ve ya word olarak) yapabilir miyim?

Yoksa 1 adet 20SX PLC yi 14SE2 PLC ile değiştirip, 14 SS2 PLC leri bu PLC ile haberleştirip HMI ekrandan gelen bilgileri sadece 1. RS485 portu ile bu PLC üzerinden diğer PLClere gönderip MODBUS TCP IP olarakta bu 14SE2 PLC yi mi kullanmalıyım tüm PLCleri 14SE2 ile değiştirmek hem masraflı hem de zahmetli olacak o yüzden o ihtimali eledim. Yani hem HMI kullanılmalı hem PC kullanılmalı bu önemli PC takınca sistem yapay zekalı olacak.

Ben bu sistemi nasıl değiştirip bilgisayara bağlayabilirim olan sisteme en az fiziksel müdahale ile.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: MODBUS TCP Haberleşme

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle hızlı veri aktarının tek şartı haberleşme hızı değildir. Okunacak verilerinde sıralı olması ile alakalıdır. Verileri sıralı dataya dizerek blok transfer ile gecikmeyi azaltabilirsiniz. HMI ethernetli olduğunda sizin HMI üzerinden veri aktarımınız hızlanır fakat PLC lerden veri yine seri haberleşme hızı ile geleceğinden tamamen hızlanacağını söylemek güç olur.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön