Analog Modül Hata Durumu Kontrolü

Kullanıcı avatarı
gfeller
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Analog Modül Hata Durumu Kontrolü

Mesaj gönderen gfeller »

Merhaba,

Elimde DVP04AD-S2 analog modülü bulunuyor. Elimdeki modüle 4 adet 4-20ma çıkış veren sensör bağlayacağım, fakat sensör kablosunda herhangi bir kopukluğu tespit etmem gerekiyor. Daha önceden forumda açılmış olan "Analog Giriş Modülünde Sensörün Bozuk yada Sensör Kablosunun Kopuk Olduğunu Nasıl Anlarım" konu başlığını inceledim, bu sebeple datasheette bulunan CR#30'u kontrol ettim.

Analog modülün herhangi bir kanalına bağlantı yapmamama rağmen modül üzerindeki erör ledinde herhangi bir değişiklik olmuyor, aynı şekilde CR#30'da da 0 değerini okuyorum.

Analog modülden güç kaynağının bağlantısını çıkarınca datasheette belirtildiği gibi CR#30'da da 1 değerini okuyabiliyorum.

Analog input value error hatası datasheette 2 değeri olarak belirtiliyor, fakat 2 değeri almayı beklediğim senaryoda 0 değerini alıyorum CR#30'da. Sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
En son gfeller tarafından 22 May 2023, 16:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Analog Modül Hata Durumu Kontrolü

Mesaj gönderen Uğur »

Sensör tipi 4-20mA olur ise sensör kopmasını algılarsınız.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
gfeller
İletişim:

Mesaj gönderen gfeller »

Merhaba Uğur Bey, elimde 4-20ma sensör olmadığı için deneme amacıyla potansiyometre kullanıyorum, ama bütün bağlantılar ve analog modül kurulumunu yazılımda 4-20ma olacak şekilde ayarladım. Göremememin sebebi bu mudur?

Bir de sensör tipi 4-20mA olur ise sensör kopmasını algılarsınız dediniz, fakat ben nokta atışı hangi sensörün bağlantısının koptuğunu tespit edebilir miyim elimdeki modül ile?(Mesela CH3'teki sensörün bağlantısı koptuğunu anında tespit edebilir miyim CR30'u kullanarak, yoksa tek tek okuduğum analog veriler üzerinden mi böyle bir yorum yapabilirim?)
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Voltaj sinyalleri doğası gereği zaten min değeri 0V tur. Sinyal kopma durumuda 0V gelmesi demektir. Doğal olarak size modül sinyalim koptu demez. Siz sadece gelen değer salınımsız 0 vermesi durumunda koptu gibi yorumlatabilirsiniz ama çok stabil bir sinyal için 0V sabit gelirse bu durumda da sensör koptu diye yanlış değer üretmenizde olasıdır.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön