Dairesel interpolasyonda açı problemi!!!

Kullanıcı avatarı
tigraotomasyon
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Dairesel interpolasyonda açı problemi!!!

Mesaj gönderen tigraotomasyon »

Merhabalar.
15 MCT ile proje yapmayı düşünüyorum.
Codesys tarafında dairesel interpolasyon yaptığım uygulamam var.Bundan önceki projelerde testere ile dairesel interpolasyon yaptığım için testereyi (x,y) koordinatlarına göre Atan2 formülü ile radyan cinsinden açısını hesaplayıp derece ye çevirip testere eksenini (0,360 derece arası) döndürüyor idim. Canbuilder yazılımında, plcopen library si olmasına rağmen atan2 formülü yok.Bu işlemi bu plc de nasıl yapabilirim.
Teşekkürler.Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Dairesel interpolasyonda açı problemi!!!

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Belirttiğiniz gibi ATAN2 komutu editorde bulunmuyor. Bunun için kütüphanede desteklenen DegToRad, RadToDeg, ACOS, ATAN gibi komutlar ile ATAN2 değerini elde edebilceğiniz sonucu hesaplayan, formülü oluşturan Fonksiyon bloğunu kullanmalısınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
tigraotomasyon
İletişim:

Turhan yazdı: 03 Eki 2019, 12:10 Merhaba,

Belirttiğiniz gibi ATAN2 komutu editorde bulunmuyor. Bunun için kütüphanede desteklenen DegToRad, RadToDeg, ACOS, ATAN gibi komutlar ile ATAN2 değerini elde edebilceğiniz sonucu hesaplayan, formülü oluşturan Fonksiyon bloğunu kullanmalısınız.
Cevap için teşekkürler.Bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

ATAN2 hesabının açık formülünü kütüphanede desteklenen komutlara indirgeyecek şekilde çıkartabilirseniz yardımcı olabiliriz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
tigraotomasyon
İletişim:

Turhan yazdı: 03 Eki 2019, 13:16 ATAN2 hesabının açık formülünü kütüphanede desteklenen komutlara indirgeyecek şekilde çıkartabilirseniz yardımcı olabiliriz.
O biraz ladderda zor olabilir.Onun yerine Canbuilder de dairesel interpolasyon yaparken açıyı hesaplayan bir işlem yapabilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
Seyduna_85
İletişim:

Mesaj gönderen Seyduna_85 »

Konuyu Tekrar açmış Oluyorum ama bu konu ile ilgili bir gelime varmı acaba

“MC Forum” sayfasına dön