ax3 line driver encoder actuel hız dalgalanma

mernart
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ax3 line driver encoder actuel hız dalgalanma

Mesaj gönderen mernart »

merhabalar ax3 ile yaptığım uygulamada line driver bir encoder donanımsal girişime bağlı.
ancak actuel hız değerinde büyük dalgalanmalar söz konusu nedenini anlayamıyorum.
fiziksel bir şekilde asenkron bir motora bağlı olan encoderimin sabit hızda olması gerekiyor.
500 pulse bir encoder kullanıyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: ax3 line driver encoder actuel hız dalgalanma

Mesaj gönderen Uğur »

Mekanik bir balans olma ihtimalini gözardı etmeyin. Ayarlarınızda 2000 pals 1000mm gibi eksen tanımınız var. Bu durumda saniyede 1 tur devrinde dönse enkoder ve 1 pals bir oyanklık olsa 1 sn saykıl içerisinde bu sizin devrinizde 998 ~1002 arasında bir aynaklığın olmasına neden oalcaktır. Bu çerçevede bakarsanız sorunun kaynağı kaç pals bir oynaklık ulaşabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
mernart
İletişim:

Mesaj gönderen mernart »

sistemde sahip olduğum motor 50hz de 2900 rpm etiket değerine sahip. encoderim bu motora direk bağlı motor devrini harici bir inverterle 5 hzde sabit tutuyorum. bu hali ile 2900*5/50= 290d/dk = 5000mm/sn (benim sistemime göre 2900 rpm motorumun 5 hz de çıkarması gereken mm/sn değeri ) ancak değer aralığı 3500 ile 7000 arasında oynaklık gösteriyor bu çok anormal
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bu kadar bir dalgalanma fiziksel sorundan olabilir. Öncelikle HCNT komutu motion task içerisindemi ona bakın. Öyle ise ax-3 ün diğer line drive portuna girip okutunki fiziksel sorun olmasın. Diğer türlü enkoder, bağlantısı ve mekanik kontrolleri yapın olası bir durum değil.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“MC Forum” sayfasına dön