X girişleri ile m bitleri arasındaki fark

Kullanıcı avatarı
taha utku
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

X girişleri ile m bitleri arasındaki fark

Mesaj gönderen taha utku »

Merhaba, plc programlama öğrenmeye yeni başladım ve eğitim videoları izliyorum. Aklıma takılan bir sorun var örneğin ben bir gerçek çalışacak olan program oluşturmak istiyorum ve start butonuna bir kez bastığımda yükselen kenar sinyali ile tetiklenmesini istiyorum. Start butonumu plcnin x0 girişine bağlayacağım fakat similasyonda hata alıyorum. M0 da öyle bir hata yok farklı nedir onu öğrenebilir miyim?
Ekran görüntüsü 2024-02-12 154623.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Yakup
İletişim:

Re: X girişleri ile m bitleri arasındaki fark

Mesaj gönderen Yakup »

Merhaba, Plc inputları fiziksel olarak tetiklenmesi gerekmektedir.Dolayısıyla programdan x0 girişine göndermiş olduğunuz set on yada set off komutu çalışamayacaktır. Çalıştırmak için ekran görüntüsünde gördüğünüz force(zorla) ON(X/Y) veya OFF (X/Y) denerseniz simülasyonda göreceksinizdir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Yakup Erdemir - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
taha utku
İletişim:

Re: X girişleri ile m bitleri arasındaki fark

Mesaj gönderen taha utku »

Yani benim gerçekte plc girişe bağlayacağım yükselen kenar girişi doğru çalışacaktır fakat similasyonda x adresinde doğru çalıştığını göremeyeceğim. X yerine m kullanıp daha sonra programım hazır olduğunda gerçekte kullanacağım yükselen kenar girişleri m den x'e değiştirip kullanmalıyım doğrumu anlıyorum?

“PLC Forum” sayfasına dön