PID Hesaplaması

Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

PID Hesaplaması

Mesaj gönderen Ahmet »

Merhabalar.
Elimde bir adet DTC1000 ve DTC2000 mevcut bunlarla NiCr-Ni termokupl ile sıcaklık okumasını gerçekleştiriyorum.
Sormak istediğim PID ayarlarını yaparken neye göre yapmalıyım ve nelere dikkat etmeliyim?

Çalışma mantığı şu şekilde olacak.
2 adet bölgenin ısısını brülörle kontrol ediyorum.
DTC1000 ile kontrolüm ise tek sıcaklık değerim var ve bu değere 5 derece yaklaşana kadar ısıtma olacak 5 dereceden sonra PID kontrolü ile ısıtma sağlayacağım
DTC2000 ile kontrolüm; ortam ısısı 1. set değerine gelene kadar devamlı olarak ısıtılacak. birinci set değerine ulaşınca 5 dakika bu değerde sabit kalacak sonra ikinci değere ulaşana kadar PID kontrollü ısıtılacak.

İlk defa PID uygulaması yapıyorum biraz sade anlatırsanız memnun olurum. Teşekkür ederim.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: PID Hesaplaması

Mesaj gönderen Uğur »

PID bir kontrol algoritmasıdır. Şu dereceye kadar gelsin şu derece üzerinde PID yapsın şeklinde değilde siz PID katsayılarını uygun ayarlayarak sistemin sensör tepkisine göre DTC tarafından kontrolünü sağlayabilirsiniz. Genel olarak PID zaten SET değerine belirli bir derece yaklaşımına kadar sürekli çıkış verirken yaklaştıkça ara ara aç-kapat yaparak yavaşlatır SET değerine olan sıcaklık farklı düştükçe bu aç-kapat işlemlerindeki kapalı süresi daha fazla olacak şekilde kontrol eder.

Siz DTC lere şu aşamada SET değerini verin ve sistemi kontrol etmesini izleyin. Yapacağınız düzeltmeler için Auto tuning yaptırabileceğiniz gibi PID katsayılarını elle değiştirerek işlem yapabilirsiniz.
PID açıklamaları ve katsayıları için aşağıdaki linkteki açıklamaları inceleyiniz.

PID Kontrol
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“Sıcaklık ve Proses Kontrol Cihazları Forum” sayfasına dön