DVP15MC ASDA-A2 GEARIN PROBLEMİ

Kullanıcı avatarı
slymnptr
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP15MC ASDA-A2 GEARIN PROBLEMİ

Mesaj gönderen slymnptr »

Merhabalar;

Aşağıdaki şekildekine benzer bir makinada revizyon yapacağız. Aşağıdaki şekildeki gibi bir halı bant üzerinden yarı mamul geçiriliyor. Tambur baskı şablonlarıyla da yarı mamul üzerine desenler basılıyor. Yarı mamulun geçiş hızı da halı bant tamburu üzerindeki encoderden ölçülüyor. ilgili tambur baskı şablonunu da diğer baskı şablonlarına göre ayarlayabilmek için her baskı şablonu panelinde dört adet tuş mevcut.

1. tuş ilgili baskı şablonunun deseni çok ileride ise belirli bir süre iki tık yavaşlatıp dengelemek;
2. tuş ilgili baskı şablonunun deseni ileride ise daha kısa bir süre ya da bir tık yavaşlatıp dengelemek;
3. tuş ilgili baskı şablonunun deseni geride ise belirli bir süre bir tık hızlandırıp dengelemek;
4. tuş ilgili baskı şablonunun deseni çok geride ise daha uzun bir süre ya da iki tık hızlandırıp dengelemek;

Yazdığım programda gearin komutuyla encoderi takip ettirdim. Tuşlar için de ilk olarak örneğin 1. tuş için kısa bir süreliğine gearout ve mc_stop yaptırıp geri gearin yaptırarak geri kalmasını sağlamaya çalıştım fakat gearin yaptırdıktan sonra servo motor yavaş yavaş dönmeye devam ediyor, master enkoderi takibi bırakıyor. Enkoderi durdurup devam ettirdiğim taktirde enkoderi takibe yeniden başlıyor. Yani master encoder çalışır durumda iken master eksen takibine devam edemiyor.

İkinci denememde ise gearin komutundaki ratio değerlerini değiştirip gearin execute bitini yeniden active ettim. Ama sonuç gene aynı oldu. Master encoder sürekli çalışması durumunda servo motor yavaş yavaş çalışmaya devam ediyor, ancak encoder durup yeniden hareketlendiğinde takibe başlıyor.

Resim
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: DVP15MC ASDA-A2 GEARIN PROBLEMİ

Mesaj gönderen Uğur »

Hızlandırma ve yavaşlatmayı gearout yapmadan movesuperimposed komutu ile + ve - değer slave eksene ekleyerek yaparsanız master takibini shift etmenizi kolaylaştıracaktır. Yani eksenler takipteyken belirttiğiniz butonlar ile movesuperimposed momutu ile örnek +1mm yada -1mm veya +3 3mm yada -3mm gibi hızlı yada yavaş senkron kaçırma yaptırmanız daha efektif olabilir.

21- 15MC MC_MoveSuperimposed ile Hareket Üzerine Pozisyon Bindirme
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
slymnptr
İletişim:

Re: DVP15MC ASDA-A2 GEARIN PROBLEMİ

Mesaj gönderen slymnptr »

Yaptığım denemelerde enkoderi elle çeviriyordum haliyle oldukça değişken bir hız hatta zaman zaman belki de ters harekete sebebiyet veriyordu. Daha gerçekçi bir deneme için encoderi bir dc motor ile yardımı ile döndürdüm. Program da ikinci yaptığım şekilde gearout yaptırmadan gearin ratio oranlarını belirli sürelerde değiştirip eski yerine geri alma şeklinde iken yaptığım denemelerde her nedense istediğim sonucu alabildim. Olur da uygulama esnasında yine de problem olacak olursa superimposed komutunu değerlendireyim.

“MC Forum” sayfasına dön