Ekran Koruyucu Sorunu

Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ekran Koruyucu Sorunu

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Merhaba;
DOP-112WX model HMI kullanmaktayım. DIA Screen 1.4.0 ile programlıyorum. Tüm ayarları kontrol etmeme rağmen ekran koruyucu aktif olmuyor.
Ekran koruyucu sayfası aktif ve pasif iken yine geçmiyor. Ekranın ışık şiddetini düşürmek istedim oda olmadı. Resimlerde ışık şiddeti ayarı kapalı.
Ayarlar resimlerde mevcuttur.
Program detayları;
4 adet alt Makro, 3 satırlık Başlangıç Makrosu, 1 satır Clock makro ve alt makro çağırma komutları var projede.
Ekranda sistemin akış yönlerini gösteren boru animasyonları, silo içerisindeki miktarları gösteren elementler ve buton kontrolleri.
Lua içerisinde reçete ismi değiştiren ve saat tarih birleştiren kodlar mevcut. Ancak reçete olayı iptal olduğu için o kodlar herhangi bir yerde kullanılmıyor.
Silo miktarlarını PLC'de hesaplayıp ekrana yazıyorum.
Yardımınızı rica ederim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Re: Ekran Koruyucu Sorunu

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

Aynı HMI modeli ile fabrika ayarlarında DIAScreen versiyon 1.4.0, Build 1.4.0.5 test ettiğimde herhangi bir soruna rastlamadım. Belirlediğim zaman sonunda ekran koruyucu aktif olmaktadır. Elinizdeki versiyon aşağıdaki ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Birde testinizi HMI fabrika ayarına iken gerçekleştirin.
ver.png
sett.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
İslam Karadeniz - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Merhaba;
Sürümleri kontrol ettiğimde aynı olduğunu gördüm.
Problemin kaynağını buldum. Sistem üzerinde bulunan vana pozisyonlarını uyarı olarak alarm geçmişi tablosuna yazdırıyorum. Önce hangi pozisyonda şimdi hangi pozisyonda gibi. Sürekli olarak vanalardan pozisyon bilgisi geldiği için aktif alarm olarak kabul ediyor ve ekran koruyucu devreye girmiyor.
Bu durumu nasıl aşabiliriz ?
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Yani mantıken zaten alarm geldiğinde ekran koruyucudan çıkması gerekir. Sonuçta alarm durumunu operatörün görmesi gerekli. Yukarıdaki görselde bulunan Screensaver Trigger Address kısmında bir adres tanımlayıp onu verdiğinizde ekran koruyucuya geçer. O adresi aktif olarak alarm geliyorken tetikleyip test edebilirsiniz.
Miihendis75
İletişim:

Mesaj gönderen Miihendis75 »

Menü içinde yer alan biti dener misiniz ?
Screenshot 2024-03-12 133544.png
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Evet, gözümden kaçmış. Buradan da yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Oğuzhan
İletişim:

Mesaj gönderen Oğuzhan »

Merhaba;
Biti değiştirerek oldu teşekkürler.

“HMI Forum” sayfasına dön