Step Setleniyor Ama Çıkış Aktif olmuyor

Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Step Setleniyor Ama Çıkış Aktif olmuyor

Mesaj gönderen firukk »

DVP28SV cpu ve 2 adet enkoderdli step motor ile yaptığım uygulamada bir sorun yaşıyorum nerede hata var anlamadım.

Start verdikten sonra S0-->S10 şeklinde başlayan sfc diyagram sorunsuz şekilde S12 stepine kadar geliyor. S12 setleniyor. Setlenmesi ile dmov komutları çalışıyor DDRVA komutundaki adreslere ilgili değerleri taşıyor. Çalışma burada duraksıyor. Ben müdahele edip stepi set off yapıp yeniden set on yaparsam çalışma S22 adımına kadar sorunsuz çalışıyor. S22 adımı da S12 gibi setleniyor, ilgili dmov komutu çalışıyor ama DDRVA komutu çalışmıyor. Yön çıkışı olan Y1(S12 adımı için) ve Y3(S22 adımı için) aktif oluyor ama Y0 ve Y2 çıkışı aktif olmuyor ve bu yüzdende sistem çalışmıyor. Nerede hata yaptığımı göremedim. S12 ve S22 steplerini s70 s80 gibi farklı steplerle değiştirdim programda çakışmamı yaptırdım ama diye. Yine olmadı.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Step Setleniyor Ama Çıkış Aktif olmuyor

Mesaj gönderen Turhan »

DVP-SV2 serisi PLC modelinde S0 ~ S9 aralığı başlangıç stepleridir. S20 ~ S499 aralığı ise genel amaçlı step adresleridir.

Step döngünüzü S0 --> S20 --> S21 --> S22 --> S23... şeklinde kullanıp çalışmayı test edebilirmisiniz?

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Durum aynı Turhan Bey. İlk mesajda bahsettiğim S14 yerine yazdığım s24 stepinde takıldı. Devamında da S30 da takıldı.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Normalde

S23 stepi ile s24 stepi 1. ddrva komutunu sırası geldiğinde çalıştırmalı.

S29 stepi ile S30 stepi 2. ddrva komutunu sırası geldiğinde çalıştırmalı.

Programda tam olarak s23 stepinde s24 geçince ve s29 stepinden s30 stepine geçince duruyor. Sanırım bu nooktada çalışma oluyor. Aynı s23 ile s24 veya s29 ile s30 aynı aktif olduğu için mi program durakıyor acaba dedim ama gözle takip edebildiğim aynı anda çalışma durumu olmadı. Bende s23 ile s24 ün aynı anda aktif olduğunda setleyeceği bir m biti yazıp çalıştırdım m biti setlenmedi.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Turhan yazdı: 12 Mar 2024, 12:51 DVP-SV2 serisi PLC modelinde S0 ~ S9 aralığı başlangıç stepleridir. S20 ~ S499 aralığı ise genel amaçlı step adresleridir.

Step döngünüzü S0 --> S20 --> S21 --> S22 --> S23... şeklinde kullanıp çalışmayı test edebilirmisiniz?

.
.
Eğer bir önceki mesajda belirttiğim koşullara göre programınızı revize ettiyseniz sorun büyük olasılıkla programınızdan kaynaklanıyordur. Aynı step döngüsüne sahip S kontaklarından yalnızca birisinin aktif olabileceğini ve her bir step adımından bir sonraki adıma geçişlerdeki set kontağının ilgili step adımındaki son satıra yazdığınıza emin olmalısınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Turhan yazdı: 13 Mar 2024, 09:37
set kontağının ilgili step adımındaki son satıra yazdığınıza emin olmalısınız.
Haklısınız büyük ihtimalle ben yazarken yanlışık yaptığım için doğru çalışmıyor. Gün içinde uğraşırken zaman zaman sorunsuz çalıştığı oldu ara ara. Birbiri ile çakışan yada akışa ters bir şeyler yazdığım için sağlıklı netice alamadım. Sorunu başka yoldan çözdüm ama son cümlenin bu kısmını tam anlamadım.

“PLC Forum” sayfasına dön