delta plc ile ardunio haberleşme

Kullanıcı avatarı
mulayim
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: delta plc ile ardunio haberleşme

Mesaj gönderen mulayim »

Uğur Bey,
değer diye görünen PLC giden yada PLC' den gelen birşey değil benim PLC'den gelen verileri daha rahat görmek için seri porta yazdırdığım mesaj yani deger diye bir mesaj yok. Aşağıda güncel mesaj yer almaktadır. PLCden gelen mesajları okuduğum seriportu istediğim mesaj kadar açık tuttum. ancak PLC Run konumundayken 1 kere mesaj atabiliyorken stop konumunda sonsuz mesaj atıp doğru cevap alabilmekteyim. Cevabınızı (ASCII veri PLC içerisinde özel RS komutu ile yazılım yapıldıysa bu komut gönderir ve bununda oluşması için sizin bu şekilde program yazmanız gerekir.) PLC içine yazılması gereken kod olarak anladım. Bunu deniycem.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Yani modbus sorgusuna bakınca her karakter sonrası CR LF eklenerek satır başı yapılmış. Bunu gönderen PLC mi yoksa Arduino mu anlamak için cihazlardan birini çıkararak dinleme yapın.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mr.Murphy12
İletişim:

Mesaj gönderen Mr.Murphy12 »

Herkese Selamlar;

Şu anda aynı konu üzerinde çalışmaktayım ancak haberleşmeyi bir türlü sağlayamadım her türlü yardıma ve örneğe açığım.
Arduino ve max485 modülü elimde var. DVP-12SA2 PLC ile VFD-E serisi sürcüyü haberleştirdim (ASCII 7E1 9600 Baud). Frekans, Run-Stop ve Yön bilgisini gönderebiliyorum. Aynı zamanda anlık çıkış akımı ve çıkış frekansını PLC'de görebiliyorum. Arduino üzerinde ModbusSlave örneği çalışıyor ve sürücüme giden kabloyu max485 e bağlayıp software serial ile PLC'den sürücüye giden mesajları yakalayarak bunu baz alıp farklı bir proje yapmak istedim ancak Arduino hiçbir veri almıyor. Arduino kodunda ki ModbusSlave örneğindeki adresi 1 olarak değiştirdim sürücü ile aynı adrese ayarladım yine de herhangi bir veri alamadım. Amacım PLC'den belli dataları Arduino ile almak bu konuda yardımcı olur musunuz?

Öncelikle mulayim bey PLC Y0 çıkışını Arduino üzerinden gönderdiğiniz komut ile aktif edebildiğinizi söylemişsiniz. Bunu nasıl yaptınız? Konudaki mesajlarda belirttiğiniz problemleri çözebildiniz mi? Modbus protokolünü inceledim ve çok araştırma yaptım ancak göndereceğim sorguları nasıl oluşturacağımı ve aldığım cevapları nasıl yorumlayacağımı bir türlü çözemedim.

Yardımlarınız İçin şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.

“PLC Forum” sayfasına dön