delta plc ile ardunio haberleşme

Kullanıcı avatarı
Areim
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: delta plc ile ardunio haberleşme

Mesaj gönderen Areim »

Bende aynı şekilde bir sorunla karşılaştım bir türlü destek alacak biryer bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
mulayim
İletişim:

Mesaj gönderen mulayim »

Merhaba Uğur Bey,

Bu hata kodunu mesaj formatımda yanlış olduğunda alıyorum. Yaptığım aşamaları detaylı açıklamak istiyorum.

Öncelikle ascıı 7,e,1 9600 baudrate ayrlarını kullanmaktayım. D402 için com2 portundan rs485 modul ve mcu ile :01031192000158 mesajını yollayıp gelen ilk mesajda istediğim veriyi almaktayım. Ancak daha sonra plc veri göndermeye devam etmekte bu yüzden yeni sorgu gönderememekteyim. Bunun için yanlış yaptığım yerin mesajı kesememek olduğunu düşünüyorum. Standart olmamakla birlikte PLC bir süre sonra sürekli ":" verisi yollamaktadır. Gönderdim mesajda(:01031192000158) sona end bitlerini eklediğimde üstteki mesajımdaki hata kodunu almaktayım. Bunun için bir çözüm yolu bulmak istiyorum. yardımcı olur musunuz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

:01830775 cevabı bir hata mesajıdır. Yorumlaması için;

01 --> İstasyon numarası
83 --> Hata mesajı oluştu
07 --> Hatalı adres

Buradan anlamanız gereken gönderilen modbus sorgusunda okumaya veya yazmaya çalıştığınız adresin slave aygıtta olmadığını olmayan bir adresi okuyup yazmaya çalıştığınızı anlayabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sorgu kontrolsüz gerçekleşmemeli. Sorgu gönderip timeout olana dek portu cevap için dinlemelisiniz. Eğerki cevap vermez ise tekrar göndererek veri çakışmasının önüne geçmelisiniz. Timeout için genelde 200-300 ms kadar beklemek yeterli olacaktır.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mulayim
İletişim:

Mesaj gönderen mulayim »

Belirtiiğiniz gibi 200-300 ms sonra veri gelmesi durmuyor. Resimde görüldüğü gibi veri gelmesi dursa bile yeni sorguya cevap vermiyor.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Yukarıda deger olarak gelen veriler var modbus dışı veri basıyorsunuz gibi.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mulayim
İletişim:

Mesaj gönderen mulayim »

Yukarıda deger olarak gelen değerler PLC ilk RUN olduğunda gönderdiğim :01031192000158 mesajına cevap olarak geliyor resimde mevcut değil ancak ilk gelen mesaj istediğim değeri veriyor. Ancak PLC Stop Run yapmadan başka gönderdiğim mesaja PLC cevap vermiyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Verileri gönderen ardunio ise deger olarak gelen verileri gönderen PLC değildir. Siz anlamsız modbus dışı bir sürü veriyi PLC ye basıyorsunuz ve bu süreçte PLC buna cevap vermek yada anlamlımı diye karar vermekle meşgul olabilir. Siz öncelikle temiz bir modbus master altyapısını arduino içerisinde kurgulamalısınız. Bu aşamadan sonra PLC sorgularınız ile kilitlenmeyecektir. Sonunda 0A0D karakteri gönderilmez ise PLC timeout kadar portunu açık tutacak ve buda yeni cevap almasını engelleyecektir.

Arduino tarafında modbus master kullanımının düzgün gerçekleştirildiği örnekleri incelemenizi öneririm sorun o taraftaki uygun olmayan haberleşme yönetimidir.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mulayim
İletişim:

Mesaj gönderen mulayim »

Deger olarak tanımladığım değerler PLC tarafından gelmekte. Arduinodan yapılan işlem tek mesaj yollayıp port dinlemek. Resimde gönderdiğim mesaj ve PLC'den aldığım ilk mesajın istediğim mesaj olduğunu görmektesiniz. Sonra gelen veriler hakkında fikrim yok. Arduino master tekrar bakıcam. Ancak sorunun sadece MCU olduğuna emin değilim. Bu yüzden sizden yardım istemekteyim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

PLC deger şeklinde ASCII bir veriyi kendi başına üretmez. Bunu anlamak için PLC yi stop moda alıp aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. ASCII veri PLC içerisinde özel RS komutu ile yazılım yapıldıysa bu komut gönderir ve bununda oluşması için sizin bu şekilde program yazmanız gerekir.

Whatsapp Kanal

“PLC Forum” sayfasına dön