plc c2000 surucu haberlesmesı

Kullanıcı avatarı
Halilotomasyon
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

plc c2000 surucu haberlesmesı

Mesaj gönderen Halilotomasyon »

merhabalar
verılen ornek programdan yola cıkarak plc ıle c2000 surucuyu 485 ıle haberlestırıyorum.yazmada sorun yok
ılerı gerı stop ve frekans yazmada sorun yok ama okumaya gelınce hıc bır sey okuyamadım.
programı eklıyorum acaba nerde hatamız var.
bırde bu haberlesmeye dop ekran ılave etmek ıstıyorum ne yapmam gerekır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: plc c2000 surucu haberlesmesı

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

DVP-S serisi PLC modellerinde ASCII haberleşme formatında MODRW komutu ile veri okuma işlemi sonunda okunan dataların decimal değerleri D1296~D1311 aralığına kaydolmaktadır.
Programda MODRW komutunun H03 okuma fonksiyon kodu ile çalıştırdığınız komut satırında bu data aralığına bakınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Halilotomasyon
İletişim:

Tesekkur ediyorum.
Ekran eklersem ne yapmam gerekir
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Eğer HMI sürücü ile doğrudan haberleşecek ise PLC-Sürücü ve diğer tüm cihazlar slave konumunda olacağından dolayı tüm okuma-yazma ve cihazlar arasındaki data alışverişi HMI üzerinden gerçekleşecek ve PLC içerisinde herhangi bir Modbus okuma-yazma komutu kullanmanıza gerek kalmayacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Halilotomasyon
İletişim:

Hayir dop direk haberlesmiyecek surucuyle hatta hic haberlesmiyecek plc dop ve surucuyle haberlesecek
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Hem PLC hemde HMI aynı anda Sürücü ile master olarak haberleşemez.

Modbus okuma-yazma işlemini HMI yapacak ise; HMI sürücüden okuduğu bilgileri makro komutları ile PLC'ye aktarabilir.

Modbus okuma-yazma işlemini PLC yapacak ise; PLC sürücüden okuduğu bilgileri data adresine kaydeder ve HMI sürücü ve PLC'nin haberleştiği farklı bir port üzerinden bu data değerini okur.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Halilotomasyon
İletişim:

MERHABALAR
sızın ornek programı yukledım gene okuma yapamadım.
sıze programı ve surucu anlık data degerlerını gonderıyorum hatam nerede soylermısınız
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Sürücü, PLC ve HMI bu aygıtlar hangi portlar üzerinden haberleşiyor?

(Örneğin: HMI COM-1 RS-232 portu ile PLC RS-232 portu, PLC COM-2 485 portu ile Sürücü 485 portu gibi ayrı ayrı belirtiniz.)
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Halilotomasyon
İletişim:

Suan sadece plc surucu haberlesiyor.485 ile.
Yazmada sorun yok hizini yaziyorum start stop yapiyorum sadece okuma yok.hizini akimini dc barayi okumak istiyorum.
Birde alarm verdiginde hata reset icin kac yazmam gerekir.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

MODWR komutlarını sırası ile adım adım çalıştırdığınız gibi MODRW komutunu da bu çalışma döngüsüne sokarak sıralı çalıştırmalısınız. PLC içerisinde okuma-yazma komutlarının tamamı sıralı olarak çalışmalı ve aynı anda iki modbus komutu çalışmamalı. MODRW komutunun önündeki M1013 kontağını kaldırıp sıralı çalışma kontaklarına dahil etmelisiniz. Ayrıca okuacağınız veri bir önceki emsajda belirttiğim gibi D1296~D1311 aralığına kaydolmaktadır.

Sürücüde hata resetleme fonksiyonu için H2002 adresinin 1. bitini set etmeli yani bu dataya 2 sayını göndermelisiniz.

H2002.png
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön