DOP-100 %ML reçete kaydı

Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DOP-100 %ML reçete kaydı

Mesaj gönderen Ahmet »

Merhabalar.
4 gruptan oluşan ve herbiri 162 adet floating ve integer tiplerden oluşan data kaydı yapacağım 32bitlik reçetem mevcut.
Kaydet ve yükle butonlarının ON_Macro yazımında bir sorunum var , hatalı kayıt yapıyor ve dolayısıyla hatalı yükleme yapıyor.
1. grup örneğinden yola çıkarsak ML335-ML459 , ML1237-ML1249 , ML1290-ML1314 aralıklarını hafızaya almak istiyorum. Macrodaki hatam nedir?Yardımcı olurmusunuz lütfen

1. Grup kaydetme butonundaki macro şu şekilde ;

Kod: Tümünü seç

BMOV(RCP100, ({EtherLink1}1@%ML335), 125)
BMOV(RCP125, ({EtherLink1}1@%ML1237), 12)
BMOV(RCP137, ({EtherLink1}1@%ML1290), 25)
END
1. Grup yükleme butonundaki macro şu şekilde ;

Kod: Tümünü seç

BMOV(({EtherLink1}1@%ML335), RCP100, 125)
BMOV(({EtherLink1}1@%ML1237), RCP125, 12)
BMOV(({EtherLink1}1@%ML1290), RCP137, 25)
END
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DOP-100 %ML reçete kaydı

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

HMI içerisinde doğrudan 64Bit reçete uygulaması şu an için desteklenmediği için "Gelişmiş Reçete" üzerinden verileri göndermeye çalıştım. Bu durumda Gelişmiş Reçetenin data sıralaması aşağıdaki gibi olacaktır.

RCP0, RCP1 (32Bit+32Bit) = %ML0
RCP2, RCP3 (32Bit+32Bit) = %ML1
RCP4, RCP5 (32Bit+32Bit) = %ML2
.
.
.
recete_1.jpg
recete_2.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Turhab Bey;
Cevap için teşekkür ederim.
Peki bu durumda floating yapacağım kayıt tipinde data içeriğini gelişmiş reçetede nasıl işaretlemeliyim.
Örneğin ;
ML0 adresi LREAL bir sayı iken ben MD0 ve MD1 adresini ne seçmeliyim?
ML1 adresi DINT bir yapıya sahipken MD2 ve MD3 adresini ne seçmeliyim_ Gibi....
Veya bu durumda 32 bit reçetemi kullanmaya devam etsem ve OKU ile YAZ butonlarının macrolarında değişiklik yapsam nasıl olur?

Deneme yaptığınız örnek programı paylaşma imkanınız varmı?
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DVP-15MC serisi PLC'de adresleme yapısı aşağıdaki gibidir.

%ML0 64Bitlik Data alanı içerisinde %MD0, %MD1 gibi 32Bitlik 2 DoubleWord Alanı kapsayacak şekilde Bit tabanına kadar adreslenebilmektedir. Yani %MD0 Doubleword adresine veri yazdığınızda aynı zamanda %ML0 adresinin Alt DW adresinin bitlerine de veri yazmış bulunursunuz. Ardışık DoubleWord tabanda işlem yapacaksanız %MD0, %MD2,%MD4, %MD6 ... gibi adresleme kullanmanızı veya tüm verileri 64Bit tabanda yazıp (%ML0, %ML1, %ML2..) PLC içerisinde data dönüşümü ile 64Bitlik verileri bölmenizi öneririm.

HMI üzerinden göndereceğiniz verileri belirtirseniz (4 Adet 64Bit LREAL, 6 Adet 32Bit DINT ... gibi) daha anlaşılır bir örnek paylaşabilirim.

15MC_Adres.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Turhan yazdı: 08 Tem 2019, 17:33 DVP-15MC serisi PLC'de adresleme yapısı aşağıdaki gibidir.

%ML0 64Bitlik Data alanı içerisinde %MD0, %MD1 gibi 32Bitlik 2 DoubleWord Alanı kapsayacak şekilde Bit tabanına kadar adreslenebilmektedir. Yani %MD0 Doubleword adresine veri yazdığınızda aynı zamanda %ML0 adresinin Alt DW adresinin bitlerine de veri yazmış bulunursunuz. Ardışık DoubleWord tabanda işlem yapacaksanız %MD0, %MD2,%MD4, %MD6 ... gibi adresleme kullanmanızı veya tüm verileri 64Bit tabanda yazıp (%ML0, %ML1, %ML2..) PLC içerisinde data dönüşümü ile 64Bitlik verileri bölmenizi öneririm.
Adreslemeleri belirttiğiniz şekilde yapmış bulunuyorum lakin benim HMI üzerinden göndereceğim veriler moton blok verileri olduduğu için bu veri tiplerini değiştiremiyorum çünkü bloklar bu veri tipini istiyor benden.
Turhan yazdı: 08 Tem 2019, 17:33
HMI üzerinden göndereceğiniz verileri belirtirseniz (4 Adet 64Bit LREAL, 6 Adet 32Bit DINT ... gibi) daha anlaşılır bir örnek paylaşabilirim.
HMI üzerinden göndereceğim veriler şu şekilde;;
ML335-ML459 arası -------125 Adet-----LREAL
ML1237-ML1249 arası -----13 Adet------DINT
ML1290-ML1314 arası -----25 Adet------LREAL

biraz uzun bir liste siz kısaltıp en azından 2 gruplukda olsa uygun bir örnek hazırlarsanız memnun olurum.
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba Ahmet Bey,

Örnek olması bakımından bir demo paylaşıyorum HMI içerisinde toplam 9 değişkenden oluşan Gelimiş Reçete örneği aşağıdaki gibidir.

1, 2, 3, 4. değişkenler Long Word LREAL (64 Bit) tabanında ve PLC içerisinde %ML0~%ML3 adreslerine

5,6,7 değişkenler Double Word DINT tabanında (32Bit) ve PLC içerisinde %MD8, %MD10 ve %MD12 adreslerine

8. ve9 . değişkenler Long Word LREAL (64 Bit) tabanında ve PLC içerisinde %ML7 ve %ML8 adreslerine veri yazılıp okunacğını varsayalım.

Gelişmiş Reçete 32Bit tabanda olduğu için ENCRP0 ve ENRCP1 ilk değişkeni, ENCRP2 ve ENRCP3 ikinci değişkeni.... olacak şekilde datalarda tutulacaktır.

Not: DVP-15MC'nin %ML0 64 Bit adresi %MD0 ve %MD1 32Bit adresleri ile, %ML1 64 Bit adresi %MD2 ve %MD3 32Bit adresleri ile, %ML2 64 Bit adresi %MD4 ve %MD5 32Bit adresleri ile... oluşmaktadır. Örnek ile ilgili diğer dosya ve ekran görüntüleri mesajdaki .zip dosyasındadır.
Screenshot_4.jpg
Screenshot_1.jpg
Screenshot_3.jpg
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Teşekkür ederim. Çok işime yarayacak bir örnek oldu.
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Turhan Bey;
Demo programı grup olacak şekilde düzenledim macroları yazdım lakin simulasyonda denediğimde plc'den verileri oku dediğimde gerekli RCP adreslerine değerler geliyor lakin hemen arkasından siliniyor yani hafızada tutmuyor gibi duruyor.
Hatamın nereden kaynaklandığını söyleyebilirmisiniz.
Teşekkür ederim.
4 Grup Gelişmiş Reçete.dpa
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Problemi çözdüm kontrol bloğundan gelişmiş reçete reçete seçeneğini kaldırınca sorun çözüldü.
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Merhabalar.
DOP-107EV model panelin USB girişine bir adet USB bellek taktım ve buna birtakım PDF dosyaşları yükledim.
Bu belleği aynı zamanda Reçete kayıt yeri olarak kullansam bir sorun oluşur mu?
Reçeteleri USB bellekte tutmak istiyorum. Bunun için yapılması gerken ayarlar nelerdir?
Teşekkürler.
Unutma!!!!!

“HMI Forum” sayfasına dön