Ikili Mod

Kullanıcı avatarı
nebusta
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ikili Mod

Mesaj gönderen nebusta »

İyi günler

B2 serisi servo da tork kontrolu ile birlikte pozisyon kontrolü yapmak istiyorum. İkisinide yapıyorum lakin tork moduna aldığım andan itibaren servom hareket ediyor ama doğal olarak benim PLC deki sayıcım degişmiyor.
Tork kontrolündeyken konum bilgisini kaybetmemek adına servonun enkoderini kullanarak mı çözmeliyim başka bir yöntem var mı ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Ikili Mod

Mesaj gönderen Uğur »

Siz pozisyonu PLC nin ürettiği pals değerine göre tutuyorsunuz ama bu servonun gerçek pozisyonu hiçbir zaman olmayacak. Bu durumda servonun pozisyon bilgisini okuyarak PLC registeri ile servo okunanı arasındaki farkı bir yerde tutmak suretiyle tork moduna geçip tekrar pals moduna döndüğünüz zaman sevodan okunan enkoder değerini kaydettiğiniz ofset ile düzenleyerek PLC pals registerine yazarsanız pozisyonu kaybetmemiş olursunuz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
nebusta
İletişim:

Mesaj gönderen nebusta »

Servonun pozisyon bilgisini nasıl okuyabilirim ? Tek kanal RS485 hattım var ve bu hatla ekran ve PLC haberleşiyor.
Makro ile bilgi göndermede gecikme olabilir mi ? Yoksa moturun enkoderinden saydırmam mı daha sağlıklı bir sonuç olur ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Makro ile alabilirsin fakat bu gecikme elbette olacaktır. Enkoder palsini saydırmak isterseniz bu durumda servo çıkışları line driver olduğu için direk PLC ye bağlanamaz bir optocoupler ile bu sinyalleri open kollektöre çevirmelisiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“Servo Forum” sayfasına dön