ISPSOFT TA FB BLOK İÇİNDEN DEĞİŞKEN ÇAĞIRMAK

Kullanıcı avatarı
taner74
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ISPSOFT TA FB BLOK İÇİNDEN DEĞİŞKEN ÇAĞIRMAK

Mesaj gönderen taner74 »

merhaba arkadaşlar. ben siemens tia portal ile çalışıyorum ama bu ispsoft u da öğrenmek istedim.bilenler bilir . tia portal da bir fonksiyon blok içinden bir değişken çağırmak istediğinde , o fb nin datablock ismini yazınca fb ye ait değişkenler listeleniyor. bunu ISPSOFT TA nasıl yapabilirim. veya bu yazılımda böyle bir şey oluyor mu? örnek olarak resimden gidecek olursak ben _1_GK2 fb içerisindeki bir değişkeni _1GK_1 fb sinin girişine bağlamak istiyorum. umarım anlatabilmişimdir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: ISPSOFT TA FB BLOK İÇİNDEN DEĞİŞKEN ÇAĞIRMAK

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

İstediğiniz aşağıdaki resimdeki gibi MC_Power0 bloğunun Enable girişi aktif olduğunda MC_ReadStatus0 Bloğunun Enable girişinin aktif olması gibi bir özellik midir?

DVP-15MC için yazım formatı; FonksiyonBloğununAdı.İnputKontaği yada FonksiyonBloğununAdı.OutputKontağı ----> MC_Power0.Enable

FB_Degiskenleri.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
taner74
İletişim:

Mesaj gönderen taner74 »

yapmak istediğim bu ama aşağıdaki hatayı alıyorum. benim 1 adet FB var ve 5 adet konveyör var peşpeşe. ben 1 Fb kullanıyorum tia portalda.fb içerisinde "stepp" adında integer bir değişken var. ben bu değişkeni resimde görüldüğü gibi bir önceki konveyörün fb sine bağlıyorum ama hata veriyor.
Kullanıcı avatarı
taner74
İletişim:

Mesaj gönderen taner74 »

fb içinden herhangi bir değişken çağırdığımda da aynı problem oluyor.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Manuel dosyalarında gerekli bilgiye ulaşamadım. Konu takibimizdedir. ISPSoft'da bu şekilde desteklenen bir yazım formatına ulaştığımda bu mesaj altında paylaşıyor olacağım.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
taner74
İletişim:

Mesaj gönderen taner74 »

fb içeriği kısmen bu şekilde
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Benzer bir çalışmayı bende yapmak istedim lakin bende hata aldım. Aynı fonksiyon blogu maın ıcerısınde bir kaç defa kullanmak ıstedıgımde fonksıyon blogunun ıcerısındekı datalar otomatık deger aldıgı ıcın ve birbirini tetikleyecek sekılde calıstıramadım fonksıyon blokları. Hala bır gelişme yokmudur acaba bende manualda bırsey bulamadım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Fonksiyon bloğu içerisindeki herhangi bir değişkeni main program içerisindeki kullanımı ile ilgili değişen bir durum bulunmuyor. Diğer konu için ise kullandığınız PLC tipi ve bu sorunu yaşadığınız örnek bir fonksiyon bloğu paylaşabilirmisiniz?
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Dosya ektedir. Programda görüldüğü üzere 3 ayrı okuma ıslemını FBC ile yapmak istiyorum. Lakin birbirini tetikleyemiyorlar. Kullandığım plc DVP-12SE. Ne yapabilirim bu konu hakkında?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesaj ekine COM2 RS485 arabirimi için okuma fonksiyonuna ait basit bir FB ekledim. Örnekleri inceleyebilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön