CTA Modellerinde İki Ayrı Değer Sayma

Cevapla
Kullanıcı avatarı
m.akın
Mesajlar: 4
Kayıt: 10 Eyl 2018, 09:48
İletişim:

CTA Modellerinde İki Ayrı Değer Sayma

Mesaj gönderen m.akın »

Merhabalar,

CTA timer/counter modelinde bir uygulamanın olabilirliğini sormak istiyorum. İncelediğim kadarıyla yığın sayma gibi özellikleri var.

Uygulamam şöyle:
1) Sistemde 1 adet encoderim var ve sayıcıya girdiğim çarpan değeriyle mm.cinsinden ölçüm yapacağım. (Bu kısımda sorun yok)
2) Encoder değeri, set ettiğim değere geldiğinde bir çıkış aktif olacak, ama harici reset istemeden, ilgili çıkış süresi parametresinden ayarlanacak çok kısa bir sürede (50ms gibi) aktif çıkış kendini resetlediği gibi, aktif encoder değerini de sıfıra çekecek. Encoder sürekli hareket halinde olduğundan bu olay, girdiğim tek set değerine göre periyodik olarak devam edecek. Akan bir ürün düşünün, mekanizmaya bağlı encoder var. Mekanizmaya eklediğim pnömatik silindirle, ürün akarken mesafe set değerine ulaşıldığında silindir aktif olacak ve ürün üzerine iz koyacak. Örneğin:150mm değer set ettim, her 150mm de bir ürün üzerine işaret koyacağım. (Buraya kadar da uygulanabilir olduğunu biliyorum)

Asıl sorum şu: Ölçüm set değerim olan 150'ye her ulaşıldığında ve ilgili çıkış her aktif olduğunda, aynı cihazda ikinci bir sayma işlemi yapabilir miyim? Yani araları 150 mm olan 20 işaret koymak istiyorum ama ayarladığım dahili bir sayıcı 20 ye set ettiğimde ayrı bir çıkışı aktif edebilir miyim? Yoksa encoder ölçümü için ayrı, set değerine her ulaştığında verilen çıkışları sayacak ayrı bir counter mı almalıyım? 20 adet işaret koyduktan sonra encoder değeri ve 20'yi sayan ikinci sayıcıyı harici bir sensörle resetleyebilirim. Otomatik reset sadece encoder ölçüm çıkışı için yeterli.

Umarım anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 5140
Kayıt: 06 Mar 2018, 10:37
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: CTA Modellerinde İki Ayrı Değer Sayma

Mesaj gönderen Uğur »

Yani sayma modları var anlattığınızı sanki C moduna uyarladım. Sayıcı değeri SET1 değerine ulaşınca OUT1 ayarlanan süre kadar çıkış verecek saymaya devam edecek. Sayıcı SET2 değerine ulaşınca OUT2 çıkış verecek bu esnada sayıcı resetlenecek aynı anda. Diğer sayma modlarıda ekteki PDF te bu şekilde inceleyerek uygun olanını tespit edebilirsiniz.


CTA Kullanma Kılavuzu
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Senior Online Support Engineer - DELTA Electronics Turkey

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
DELTA Türkiye - Youtube

Aktif Eğitimler ve Eğitim Başvuruları
Kullanıcı avatarı
m.akın
Mesajlar: 4
Kayıt: 10 Eyl 2018, 09:48
İletişim:

Re: CTA Modellerinde İki Ayrı Değer Sayma

Mesaj gönderen m.akın »

Teşekkürler Uğur Bey.
Cevapla

“CTA-DPA-IFD-CNC-Cloud Forum” sayfasına dön