pid kontrollü akım kaynağı

Kullanıcı avatarı
elektra
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

pid kontrollü akım kaynağı

Mesaj gönderen elektra »

hayırlı işler arkadaşlar step motor ile Varyak konrtollü bir akım kaynağı yapmak ve sistem set ettiğim akıma en kısa sürede gelsin istiyorum bunu pid kontrol ile nasıl yapabilirim daha önce pid kullanmadım . değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: pid kontrollü akım kaynağı

Mesaj gönderen Uğur »

Burada varyak mekanizması anladığım kadarı ile Step Motor ile kontrol ediliyor. Siz step motoru pulse ile örneğin DPLSV komutu ile hız modunda çalıştırın. Set ettiğiniz akım ile aktif akımı karşılaştırarak karar verin ve step motorun bu fark değerine göre sağa ve sola dönmesini pulse ile kontrol edin. Bunu set ile aktif arası fark büyük ise yüksek hızda fark küçük ise düşük hızda hareket edecek şekilde pulse frekansı ile oynamak suretiyle oto kontrole sokabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
elektra
İletişim:

Mesaj gönderen elektra »

Uğur yazdı: 03 Nis 2018, 16:24 Burada varyak mekanizması anladığım kadarı ile Step Motor ile kontrol ediliyor. Siz step motoru pulse ile örneğin DPLSV komutu ile hız modunda çalıştırın. Set ettiğiniz akım ile aktif akımı karşılaştırarak karar verin ve step motorun bu fark değerine göre sağa ve sola dönmesini pulse ile kontrol edin. Bunu set ile aktif arası fark büyük ise yüksek hızda fark küçük ise düşük hızda hareket edecek şekilde pulse frekansı ile oynamak suretiyle oto kontrole sokabilirsiniz.

uğur bey dediğiniz şekilde step motor ile varyağı kontrol ederek çalışıyorum. 50 amper ile 2000 amper arasında testler yapıyorum test düzeneğimde . M bitleri kullanarak set ettiğim akımın yüzdelik olarak 10 adım altında ve 10 adım üstünde devreden geçen gerçek akımla kıyas yaparak set edilen akıma yaklaştıkça hız düşürüp bu şekilde akımı yakalıyorum 13 saniye gibi bir zamanda istediğim akıma ulasıyorum uzun süreli testlerde bir sıkıntım yok fakat 10 saniye süreli testlerde bu mümkün değil . bu yüzden pid kontrollü olabilirmi acaba diye yardım istemiştim
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

PID hızlı ilerleyen fakat feedback geç tepki veren sistemlerde size performans sunacaktır. Ama burada size PID komutu çözüm olacak sanmıyorum. Yine manuel kontrol algoritması hızlılık açısında daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön