Dop-B Haberleşme

Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Dop-B Haberleşme

Mesaj gönderen apomavi »

Merhaba.
Masa ustundekı denemelrımde sureklı hatalarla karsılasıyorum bu dop-b serısı hmı ile. normalde cok kolay olan konfigurasyonu sımdı benı zorlamaya basladı yoktan yere. 2 adet Delta dvp12se plc ıle dop-b haberlesmesı yapıyorum . haberlesmede hata aldıgım ıcın bende ıkı adet plc yı kendı arasında haberlestırdım aynı ayarlarla sorun olmadı verıler gıttı demekkı sorun HMI ayarlarında. İki Plc Ve HMI ayarları ekte goruldugu gıbı. Hata nerede yardımcı olabılır mısınız? HMI sürekli her iki istasyon için de comminication error 3 verıyor.
PLC.png
HMI.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Dop-B Haberleşme

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

PLC'ler içerisindeki komut satırlarınız doğru. PLC Run konumuna geçtiğinde COM-3 RS485 arabiriminin protokolleri 8,E,1,115200 RTU olacaktır ve PLC'lere sırası ile 1 ve 2 numaralı istasyon tanımşaması yapmışsınız. Ancak yanılmıyorsan HMI Driverindeki 'Delta DVP PLC' seçeneği ASCII formatta kullanılabiliyor. Ya PLC'nin protokollerini ASCII yada HMI elementlerini ve makrolarınızı yeniden adresleyebilirseniz HMI Haberleşme driverinizi 'Delta Controller RTU' olarak düzeltiniz.

programlarınızı bu şekilde revize edip sonucu bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

evet dediğiniz gibi Turhan Bey. M1320 bitini plc programında reset olarak ayarlayıp plc yı stop yapıp sonra tekrar run konumuna alınca hmı ile haberleşme sağlandı. Lakin benim rtu haberleşme yapmam lazım o yuzden soyledıgınız uzere HMI uzerındekı konfıgurasyonlarımı delta controller rtu yapıp butun buton ve makro adreslerını revıze ettım bu sekılde de calıstı. Teşekkür ederim..
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Lakin Delta controller rtu yapınca hmı yi haberlesme asırı derecede yavasladı. herhangı bır hata goremedım vermedı ama cok yavas calısıyor...
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Haberleşme ayarlarında zaman: 500 ve takrarlama adedini:3 oalrak günccelleyin. Ayrıca haberleşme haberleşme hızınızı kademeli olarak 9600, 19200, 38400 .. şeklinde arttırn.

DOP_Haberlesme.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

oradaki zaman değeri haberlesme zaman aşımı olmuyor mu? haberlesmede sorun yok kı haberlesme saglanıyor zaman asımı olmadan. lakın dedıklerınızı yaptım denedım olmadı. Onun harıcınde denemelerı masa uzerınde yapıyorum boudrate 115200 olarak olmasının bır sorun teskıl etmemesı gerektiğini dusunuyorum ama dedıgınız gıbı denedıgımde yıne yavas. aynı haberlesme parametrelerı aynı sıstem fakat HMI uzerınden haberlesmeyı Delta DVP PLC yaptıgımda cok hızlı cok guzel haberlesıyor ama delta controller rtu yaptıgımda asırı yavas. plc uzerındekı haberlesme ındıkatoru bıle yarım sanıyede bir yanıp sonuyor. çözemedim sorunu.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

ASCII ve RTU haberleşmede veri gönderme biçimleri birbirinden farklıdır. RTU haberleşmede aygıtlar elde ettikleri sorguları ASCII den farklı ve ilave olarak konvert işlemine tabi tutar. Aynı veriyi gönderme boyutarı da birbirinden farklıdır ve aynı haberleşme hızında aynı refresh süresini elde edemeyebilirsiniz. Sizin için ideal haberleşme protokol veri aktarım hızını deneme yanılma methodu ile bulabilirsiniz.

HMI üzerinde tüm protokollerde haberleşme hızınızı iyileştirmek için, HMI'da makro komutu kullanıyorsanız yüksek öncelik gerektirmeyen komut satırlarınızı Clock makro satırlarına, Sık bir şekilde refresh edilmesi gerek komutlarınızı arkaplan makro satırına yazınız. Ayrıca Seçenekler --> Yapılandırma --> Kontrol Bloğu satırında arkaplan makro tazeleme sıklığı satır adedini arttırarak da makro satırlarının çalışmasına öncelik tanıyabilirsiniz ve Aynı ayar penceresinden clock makro tazeleme sıklığınıda ayarlayabilrsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Teşekkürler Turhan Bey verdiğiniz bu değerli bilgiler için. İnternette baska bır kaynakda RTU haberlesmenın ASCII ye oranla daha hızlı bır haberlesme biçimi oldugunu okudum o yuzden RTU ıle haberlesmek ıstıyordum ama oyle degılmıs sanırsam. Kolay gelsin sizlere.

“HMI Forum” sayfasına dön