plc mark uygulaması

Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: plc mark uygulaması

Mesaj gönderen AHLJ »

Merhabalar,

Uğur bey, peki maskeleme fonksiyonunu aktif etmek icin M1610'u kullanmali miyiz SV2'de?

Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Aşağıdaki linkte örneği mevcut içerisinde registerlar tablo halinde verilmiştir. Onu inceleyin.

(12) PLC Mark Sensörü Uygulaması
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Tesekkurler Ugur bey,

Bir sey daha ogrenmek istiyordum. Eger DDRVI komutunu Y0 kanalina uyguladigimiz mark uygulamasi disinda farkli bir DDRVI komutu kullanirsak burada mark uygulamasinda herhangi bir problem yasar miyiz?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

M1156 mark aktif etme bitidir. Bunu kapatıp kullanmalısınız.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Uğur bey,

1.DDRVI komutu ile servoyu belli bir noktaya goturuyorum.
2.DDRVI komutu ile mark fonksiyonunu kullaniyorum.
Ispsoft kullaniyorum ve karisiklik olmamasi adina farkli POU'larda calistiriyorum. 1. Komut icin EI ile baslamiyorum ancak mark sensoru aktif olunca 1. DDRVI komutunda mark fonksiyonu calisiyor. 2. Komutta EI ile basliyorum ama yine de mark fonkaiyonu aktif olmuyor.
Dediginiz gibi m1156 bitini 2. Komutum baslarken aktif, bittiginde ise m1029 ile pasif hale getiriyorum. Bu sekilde olunca 2 komutta da mark fonksiyonunu calismiyor.

Bunun icin ne gibi bir cozum onerebilirsiniz?

Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

M1156 bitini DDRVI komutu aktif edilmeden bir saykıl önce aktif etmelisiniz. EI interruptı aktif eder bir yerde EI yı eklemeniz yeterli.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Merhabalar Ugur bey,

Oncelikle mark sensoru uygulamasi dosyasini inceledim.
1- Grafikte pause stop olarak M1158 yazilmis burada M1538 demek istenmis dogru mudur?
2- DDRVI ile surdugum servo motor mark sensorunu gorunce durup M1538i aktif edecek bu sirada M1156yi resetleyip kalan palsi de surmek istiyorum ancak yaptigim uygulamada, belirtmis oldugum palsi direkt suruyor mark sensorunu gormesi ile herhangi bir sekilde yavaslayip pause vermiyor. M1538 biti aktif oldugunda m1156yi resetlemek disinda yapmam gereken baska bir sey mi var?
3- Mark sensoru gorunce ve M1538 aktif olunca ayrica M1029 da aktif olur mu? Yoksa yalnizca M1538 aktif olunca M1156 resetlenip kalan pals suruldukten sonra mi aktif olur?

Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesaja eklediğim örnek ile mark uygulamasını DVP-SV2 Y0 pulse çıkış kanalı için olduğu gibi kullanabilirsiniz. M0 bitini her aktif ettiğinizde ilk 40.000 pulse'lik boy için sensör sinyaliniz algılanmayacak bu boy tamamlandıktan sonra X0 sensörünün yükselen kenar tetiğinden itibaren PLC 50.000 pulse üretecek ve pozisyonlama tamamlanacaktır. X0 fiziksel sensörü tetiklenmez ise DDRVI komutunda belirtilen boy sonunda PLC yine pozisyonlamayı tamamlayacaktır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Turhan bey merhaba,

Yapmis oldugum uygulama bir lineer modul uzerinde x ekseninde +20den 0'a ddrvi komutu ile gelmek ve 0 noktasindan +20 noktasina dogru ddrvi komutuyla giderken mark sensorunu kullanarak benegi gordugum zaman durmaktir.

Yasadigim problem ise 2.cycleda geri donus sirasinda eger ki benek +18 noktasinda gorup durursa geri donusum yine 20 olacagindan bu sefer 0 noktasini gecip -2ye variyor bu durum sistemi bozuyor.

Ben de bu durumda M1538 ile benek sonrasi kalan palsi surup +18den sonra +20ye varmasini ve daha sonra +20den 0 noktasina geri donmesini istiyorum ancak denemelerim olumlu sonuclanmadi.

Nasil bir yontem izleyebilirim?
Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Merhabalar,

Daha önce belirtmiş olduğum problemi, mark sensörü gördüğü anda d1332 data register'ını kullanarak halledebildim. Ancak şu anda 2 adet DDRVI komutu kullanmamdan ötürü, her 2 komutta da mark fonksiyonu işleniyor. Ben yalnızca birinde mark fonksiyonunu kullanmak istiyorum. Servoyu +x yönünde süren DDRVI komutunda mark fonksiyonu aktif, -x yönünde süren DDRVI komutunda pasif kalmasını istiyorum ancak M1156 bitini 1 cycle öncesinde açıp kapatmayı ayarlayamadım. İstemediğim yöndeki DDRVI komutundan önce M1156 bitini pasif etmeme rağmen, mark fonksiyonu işlemeye devam ediyor.

Önerebileceğiniz herhangi bir yöntem varsa sevinirim.

Teşekkürler

“PLC Forum” sayfasına dön