DOP100 Simülatör sorunu

Kullanıcı avatarı
Beha
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DOP100 Simülatör sorunu

Mesaj gönderen Beha »

Selam arkadaşlar
Uzun zamandır Delta PLC ve Delta HMI kullanıyoum daha önce karşılaşmadığım bir sorunla karşılaştım
DOP100 ün son sürümü olan ( DOPSoft V4.00.11.01+Build+JAN_18_2021 ) yazılımını indirdim
Programı Off-line simülasyon modunda çalıştırıyorum , ekrandaki herhangi bir butona dokunduğum zaman (sayfaya git botonları hariç) program kilitleniyor ve HMIApp.exe çalışmayı durdurdu uyarısı çıkıyor.
Programı kaldırıp tekrar yükledim sorun çözülmüyor.
Bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Re: DOP100 Simülatör sorunu

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

Sizinde belirttiğiniz sürüm olan ve forum sayfamızda BETA sürümü olarak paylaşılan DOPSoft 4.00.11.01 Build JAN_18_2021.exe sürümünü test ettim. Kalıcı Buton , SET/RESET Butonları ve Push Buton kullandım ve bir sorun ile karşılaşmadım. Sizin yapmış olduğunuz ve problem yaşadığınız programı paylaşırsanız onu da test etmek isterim. Şuan için bir problem gözükmemekte.
İslam Karadeniz - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
Beha
İletişim:

Mesaj gönderen Beha »

Selam İslam bey, öncelik ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
İslam bey, yaklaşık 10 yıldır Delta PLC ve HMI kullanıyorum, piyasada otomasyonunu yaptığım bir çok değişik konularda yeni tasarım ve eskiden yeniye dönüştürülmüş makineler var ve sorunsuz çalışıyorlar
fakat bu sorunlar ile ilk defa karşılaşıyorum.

Şimdi tekrar denedim , bahsettiğimiz sürümde, yeni sayfa açıyorum program boş içinde hiç bir şey yok , bir tane kalıcı veya push buton koyuyorum {Link2}1@M1 adresini veriyorum,
dosyayı derle off-line simülasyon yap diyorum simülasyon sayfası açılıyor butona dokunduğum anda HMIApp.exe çalışmayı durdurdu programı kapat uyarısı çıkıyor.
Aynı işlemi 4.00.10 sürümünde yapıyorum sorunsuz çalışıyor fakat işin kötü tarafı , yaptığım projeyi son sürümde yaptığım için program 4.00.10 da açılmıyor , 4.00.11 s versiyonunu kullan diye ikaz çıkıyor.
Bu sebepten aynı programı 4.00.10 sürümünde yeniden yapmam gerekiyor.

Bir sorunum daha var ; Son sürümde ve önceki sürümde aynı olay oluyor , HMI programı boş düşünün herhangi bir işlem yapılmamış, yeni açılmış bir program ve sadece boş bir sayfa.
Sayfaya bir tane data gir ve data göster elementi koyuyorum adres olarak örneğin {Link2}1@D100 yapıyorum ,Detaylar-2 penceresinden Tip olarak Basınç seçiyorum tamam dediğim anda : Build Date:2020/12/23 çalışmayı durdurdu programı kapat diye ikaz çıkıyor ve program kapanıyor.

Bu sorunlarda fikirleriniz ve bilginize ihtiyacım var, yardımcı olursanız ve bu konularda daha önce deneyim yaşamış arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa bana ve aynı sorunları yaşayacak Delta kullanıcılarına faydalı olacaktır.
İyi çalışmalar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

Önceki konu ile ilgili sanırım PLC adreslerini seçiyorsunuz. Sabah ki testte HMI'In kendi hafızasını seçerek test ettiğimde bir sorunla karşılaşmamıştım busefer PLC adreslerini seçerek test ettiğimde yaşadığınız sorunu bende yaşadım. Her iki sorunuz için de AR-GE ekibine durumu ilettim. Gerekli çalışmayı yapacaklardır. Geri dönütünüz için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Beha
İletişim:

Mesaj gönderen Beha »

Teşekkür ederim İslam bey
AR-GE den gelecek çözümleri burada paylaşmanızı bekliyorum.
İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

DOPSoft (DOP100) DOPSoft v4.00.11.03(Beta) sürümü ile offline simülasyonda PLC hafızası ile kullanılan elementlerin simülasyonu çökertme sorunu giderilmiştir. Birim çevirimi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Kullanıcı avatarı
Beha
İletişim:

Mesaj gönderen Beha »

Teşekkürler
Birim çeviri sorunu da çözülürse sanırım sürümde başka sıkıntı kalmayacak
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Selamlar aynı hatayı bende alıyorum. Ispsoft ile deneme amaçlı çok basit 2 satırlık program yazdım. Hali hazırda olan hmı tasarımı açtım. Commgr programını çalıtırıp similatör oluşturuyorum. Dopsoftta haberleşme similasyonunu commgr da oluşturduğum similatörü seçip offline similasyon aç dediğimde HMIApp.exe hatası geliyor ve hata gitmiyor. Görev yöneticisinden bile kapanmıyor program. Sorun bende mi acaba ? Yanlış yaptığım bir şey mi var
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

firukk yazdı: 14 Eyl 2022, 21:00 Selamlar aynı hatayı bende alıyorum. Ispsoft ile deneme amaçlı çok basit 2 satırlık program yazdım. Hali hazırda olan hmı tasarımı açtım. Commgr programını çalıtırıp similatör oluşturuyorum. Dopsoftta haberleşme similasyonunu commgr da oluşturduğum similatörü seçip offline similasyon aç dediğimde HMIApp.exe hatası geliyor ve hata gitmiyor. Görev yöneticisinden bile kapanmıyor program. Sorun bende mi acaba ? Yanlış yaptığım bir şey mi var
Az önce dopsoftta yeni bir program açtım. Sadece 1 tane sayı gir elementi ekledim. Similatör ile offline similatöre geçiş yaptığımda hata almadım. Online moddaki ıspsoft ile haberleşmeyi düzgün yaptı. Sanırım ıspsoftta karşılığı olmayan elementler olursa hmi da sorun çıkarıyor.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Sanırım sorun başka yerden kaynaklanıyor. Resimde işaretlediğim seçeneği tiklersem ve gelişmiş reçeteye kendim adres tanımlarsam HMIApp.exe hatası vermiyor ama tiki kaldırıp programın kendisi adres tanımladığında aynı hatayı veriyor. Benim bir yanlışım mı var yoksa programla alakalı bilemiyorum.
firukk yazdı: 14 Eyl 2022, 21:00 Selamlar aynı hatayı bende alıyorum. Ispsoft ile deneme amaçlı çok basit 2 satırlık program yazdım. Hali hazırda olan hmı tasarımı açtım. Commgr programını çalıtırıp similatör oluşturuyorum. Dopsoftta haberleşme similasyonunu commgr da oluşturduğum similatörü seçip offline similasyon aç dediğimde HMIApp.exe hatası geliyor ve hata gitmiyor. Görev yöneticisinden bile kapanmıyor program. Sorun bende mi acaba ? Yanlış yaptığım bir şey mi var

“HMI Forum” sayfasına dön