Arduino ile sürmek mümkün mü

Kullanıcı avatarı
Atacomp
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Arduino ile sürmek mümkün mü

Mesaj gönderen Atacomp »

Uğur bey yazışmalarınızı ilgi ile takip ettim notlarımı aldım çok teşekkür ederim.
Peki bu parametreleri sürücü üzerindeki kontrol panelinden nasıl girebilirim cn3 kablom yok şuan, tedarik edene kadar bu şekilde kullansam, bu parametre girişlerini anlatan bi sheet varmı acaba
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sürücü keypadi üzerinde Mode tuşuna basarak P0-00 ekranını getirin. Bu 0. Grubun 00 parametresidir. Karşınıza farklı bir rakamlada geliyor olabilir ama başında P olmalı. Bu aşamadan sonra Shift tuşu P'nin yanındaki grup numarasını yukarı-aşağı ok tuşu - sonrasındaki parametre numarasını değiştirir. İlgili parametreye geldikten sonra Set butonu ile parmetre içine girebilir, yukarı-aşağı ok tuşları ile parametre değerini değiştirebilir tekrar set tuşuna basarak değişikliği kaydedebilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Atacomp
İletişim:

Mesaj gönderen Atacomp »

Sonsuz teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Atacomp
İletişim:

Mesaj gönderen Atacomp »

Uğur bey merhaba verdiğiniz bilgiler ile motoru çok güzel sürdüm. Fakat şoyle bir sorunum var sürekli ileri yada sürekli geri sürersem verdiğim pulse ile sürücü ekranındaki tutuyor.
Fakat bir ileri bir sürmek istediğim de 7 adım kaçak olıyor negatif yönde. P1-08 i 90 yaptm aksi halde havaya zıplıyor. Ondn mı bilemedm bir önernz varmı
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

İleri geri hareket ederken dönüşlerde 300-400 ms gibi bekleyerek deneyin. Ani dönüş yaparken direction çıkışınızın konumu önce yada geç deüişiyor ise verdiğiniz pulse istediğiniz değil diğer yönde değerlendiriliyor olabilir. Dediğim gibi zaman beklemesi ile yaparak dir ucunun dönüşlerde oturmasını sağlayın ozaman yine kaçırma yapacakmı.

Tur çözünürlüğünü kaç kullanıyorsunuz? Ani fırlama düşük tur çözünürlüğünden kaynaklanıyordur.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Atacomp
İletişim:

Mesaj gönderen Atacomp »

80/2 kullanıyorum
Aslnda bekliyorum ileri geri arasnda pulse vermeden evvel ama yinede kaçırıyor kontra dönüş yapmıyorum ileri diorum bekelyip geri diyorum ama hep aynı adım sayısı şaşırıyor bu çok enteresan geldi.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Arduino dan gelen pulse ucunu 41 nolu pin, yön ucunu 37 nolu pine bağlayıp, 39 ve 43 nolu pinleri 5V kaynağınızın + ucuna bağlayın. 35 nolu pin boş olsun. Bağlantı bu şekildemi kontrol edin. Birde her ileri geri hareketinizde 7 pulse kümülatif artıyormu? Yani 7, 14, 21 gibimi yoksa her seferinde 7 mi görüyorsunuz? P1-37 parametresini 5.0 ayarlayıp motor milini sertleştirin yine aynı durumumu göreceksiniz motor kazançları ile ilgili bir durum olabilir sabit 7 görüyorsanız.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Atacomp
İletişim:

Mesaj gönderen Atacomp »

Aynen oyle kümğlatif olarak artıo her ileri geride 7 şer pulse fark var yarın dediklerinzi yapıp dönüş yapacaım.
Milin sertleşmesi ne işe yarıyor kararlılıkmı artıyor
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Kümülatif artış var ise ters yönde pulse eksik geliyor yada kayıp oluyor olması muhtemel. Kazanç fabrika değerinde yumuşaktır servo pozisyon tepkilerinde daha toleranslı davranır.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mtnknt
İletişim:

Mesaj gönderen mtnknt »

konu çözüme ulaştımı acaba eğer ulaştıysa nasıl bir yol izlendi bilgilendirirmisiniz? bende arduino ile servo sürmeye çalışıyorum öğrenme amaçlı ve aynı sorunu bende yaşıyorum bir turu 200 adıma ayarladım 200 pulse gönderiyorum bir tur attırıp 3 saniye bekletim 200 pulse ile başladığı yere dönmesini istiyorum lakin geri dönüşte 40 pulse kaçıyor ve bu her defasında oluyor yani 40,80,160 gibi gidiyor sürücü üzerinden gelen palsi izliyorum 200 geliyor sürücünün sürücü enkoder i izliyorum ileri yönde alması gereken yolu alıyor dönüşte 40 pulse kaçıyor çözümü hakkında yardımcı olabilecek arkadas varmıdır?

“Servo Forum” sayfasına dön