Ispsoft

Kullanıcı avatarı
y2941
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Ispsoft

Mesaj gönderen y2941 »

Merhaba turhan bey saolun. ben formül olarak bir eşitlik var mı?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

100kHz'lik pulse frekansında saniyeden 100.000 pulse üreteceğinizi varsayarak işlem yapabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
y2941
İletişim:

Mesaj gönderen y2941 »

tm saolun
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Turhan yazdı: 27 Nis 2022, 12:21 Genelde fonksiyon bloğu içerisinde PLC'nin local adresleri doğrudan kullanılmaz. Değişken tipine göre VAR, VAR_IN, VAR_OUT, VAR_IN_OUT tipindeki değişkenler kullanmalısınız. Main program içerisinde VAR_IN ve VAR_OUT tipindeki değişkenleri aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

.
1) VAR_İN_OUT ne işe yarıyor tam anlamadım hangi durumda kullanmalıyız ?

2) FB içerisinde PLSV DDRVI gibi pulse komutları kullanıyorum. Bu komutların çıkışlarına VAR_OUT şeklinde değişken oluşturduğumda derleme sonrası hata veriyor. Nerede yanlış yapıyor olabilirim ?

3) FB de yer alan Eno denilen çıkış FB aktif olunca aktif pasif olunca pasif olur doğru mu ? FB içerisinde bir komutla Eno aktif/pasif etme durumu yok sanırım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Var_In_Out tipindeki FB değişkeninde main programdaki bir değişkeni FB içerisine yazabildiğiniz gibi FB içerisindeki bir değişkende main programdaki bir değişkene aynı zamanda yazılabilmektedir.

Belirttiğiniz gibi DVP serisi PLC modelinde DDRVI pulse output komutu eklendiğinde derleyici hata vermektedir. DVP serisi PLC modelleri için pulse komutları FB içerieinde desteklenmemektedir.

FB Eno FB'nin aktif eildiği anlamına gelir. Status olarak kullanabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
firukk
İletişim:

Mesaj gönderen firukk »

Turhan yazdı: 10 Eki 2022, 10:25
DVP serisi PLC modelleri için pulse komutları FB içerieinde desteklenmemektedir.

.
Kendim yazdığım home işlemi için Fb oluşturdum. PLSV ve DDRVI komutlarını kullandım. Bu komutların Y çıkışlarını local symbol kısmında VAR seçerek ve adress kısımlarını fotoğraftaki gibi yaptım. Şu anda da çalışıyor ama ilerde sorun yaşar mıyım ? Alıntıladığım cümlenize istinaden sorup emin olmak istedim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

X/Y IO adreslerini program içerisinde sembol tanımlaması ile kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşturmaz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön