W4- Komutunu kullanma.

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

W4- Komutunu kullanma.

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Modbus üzerinden bir HMI ile bağlntı yaptık bunun içerisinde şöyle bir güncelleme yapmam gerekli Server olan HMI içerisinde bir sayı gir elementi ile sayı girip client olan HMI içerisinden okuyup bir dataya aktarmam gerekiyor ve şöyle bir komut satırı kullanıyorum.

Client HMI de makro komutum

Resim

Ancak burada ki bulunan "W4-1002" serverden ( uzak HMI dan ) çekerken çıkıyor clientte fakat serverin kendisinde bu W4-1002 ye giriş yapılacak kısım yok

Sayı gir butonu ile yapmaya çalıştım fakat sadece alttaki resimde bulunan alanlar mevcut

Resim

Bu (W4-) alanlarını HMI de nasıl kullanabilirim sayı gir olarak çünkü uzaktan veri çekerken client sadece W3 ve W4 olarak görüyor başka hiçbirşeyi görmüyor bilgi verirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Re: W4- Komutunu kullanma.

Mesaj gönderen savas55 »

Bu Arada HMI Modeli DOP107EV
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Link2 isminin tanımlandığı portun haberleşme ayarları "Delta DVP PLC" seçili ise yalnızca DVP serisi PLC adreslemelerine erişim sağlayabilirsiniz. Doğrudan 41002 adresine erişim sağlayamazsınız. 40Binli adres yapısını kullanacağınız slave cihazlar için HMI'ın farklı bir portunu Modbus 6 Digit driverlardan protokolünüze uygun olanı seçip adresleme yapabilirsiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Hocam ben server olarak kullandığım HMI de bir datayı uzakta ki HMI den okumaya çalışıyorum. Server olan hmi de plc yok. bu nedenle hata verdi hmi okuma yazma ile ilgili.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Yani PLC Verisi istemeden bu işi halletmem lazım.

şöyle diyeyim.

192.168.1.49 adresinde ki datayı 192.168.1.50 adresinden okumaya çalışıyorum. Ağda ve haberleşme kurmada sıkıntı yok. 192.168.1.50 adresli hmi de uzaktan okuma yapmak istediğimde illaki sadece W3- ile W4- çıkıyor seçeneklerde bu nedenle okuma yapamıyorum şu an.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HMI'a herhangi bir slave cihaz bağlanmayacak ise ya bu okuma/yazma hatalarını veren adreslemeleri kaldırmalı yada HMI haberleşme ayarlarından ilgili port driverını NULL seçip pasif hale getirmelisiniz.

Not: HMI dahili $0 local word adresinin modbus adresi H0000 yada 40.001'dir diğer adreslerde ardışık olarak tanımlıdır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Tam anlamadığımdan soracağım hocam.

Bu durumda 40.001 dediğiniz adres uzaktan okuma yapacak hmide w4-0001 mi oluyor? uzaktan okuma yapacak olan hmi de çünkü W3-W4 harici birşey çıkmıyor o nedenle soruyorum. Ek olarak uzaktan okuma yapan 50 ile biten ip adresinde ki hmi de plc var. 49 ile biten hmi de yok. ve ben 49 dan 50 ye okumaya çalışıyorum.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Resim

Sorunum bu yani. Etherlink seçtiğimde illaki bu değeri istiyor.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Teşekkürler hocam düşündüğüm gibiymiş şimdi ki soru ise bu bitlerin bir listesi varmıdır. $0 40.001 eşittir gibi bir liste.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DOPSoft--> Seçenekler --> Modbus TCP Adresleme Tablosu sekmesinden bu adres aralıklarına erişebilir yada bu bölgeyi değiştirebilirsiniz.

.
DELTA Electronics Turkey

“HMI Forum” sayfasına dön