Ethernet İle HIM'ler ve PLC Arası veri okuma

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ethernet İle HIM'ler ve PLC Arası veri okuma

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Elimde DVP-12SA modeli PLC ve DVPEN01-SL Ethernet modülü mevcut. 1 Adet PLC seti bu şekilde. Ben bunun ile 5 farklı HMI dan ( 107ev ethernetli model ) bazı dataları okumam gerekiyor bunu nasıl yapabilirim. HMI'ler ethrnet iletişim ve bağlantıları aktif. Hatta kendi aralarında da haberleşiyorlar ethernet ile ancak PLC den daha önce hiç yapmadım nasıl oluyor yol gösterirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Ethernet İle HIM'ler ve PLC Arası veri okuma

Mesaj gönderen Turhan »

Tüm HMI'lar için ethernet portunda aşağıdaki gibi aynı kontrol cihazı ve aynı PLC IP adresine sahip haberleşme driverı oluşturduğunuzda 5 Farklı HMI doğrudan 192.168.1.5 IP adresine sahip PLC'den veri okuyabilecektir.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Cevap için teşekkür ederim ancak plc den okumayacağım 1 plc ye diğer hmiler den okuyacağım tam tersi yani. Onu nasıl yapabilirim?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HMI makro komutları ile PLC'den HMI'a yada HMI'dan PLC'ye veri taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

({EtherLink1}1@D0) = $0

$100 = ({EtherLink1}1@D100)
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 19 Eki 2021, 11:39 HMI makro komutları ile PLC'den HMI'a yada HMI'dan PLC'ye veri taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

({EtherLink1}1@D0) = $0

$100 = ({EtherLink1}1@D100)
hocam Hmiden plc de olan örneğin D0 datasına aktarım yapmak istiyorum değeri ancak şöyle bir sorunum var hmi de bmov yaparken yada mov yaparken ( makro ile ) sadece W4- ve W3- olanlar mevcut. hmi'ler arasında bunu işleyebiliyorum örneğin W4-00001 HMİ karşılığı $0 bu şekilde sıkıntı yok. Fakat bana PLC datası olarak W4 veriyor ve PLC de bunu nasıl okuyacağım direk olarak onu çözemedim.

Yani sizin verdiğiniz kod gibi HMİ den örneğin $0 olan datayı Uzakta olan PLC de D0 da okumak istiyorum bunu hallemedim bir türlü dataexchange kullanmayı denedim onda slave olarak hmi ip adresini girdim PLC de yazacağı datayı ve HMİ de okuyacağı datayı girdim sonuç olarak 1 datayı okuttum ancak 2. datayı okutamadım kaldı ki totalde 30-40 civarında data gönderilecek o plc ye.

Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Ethernet portu için haberleşme kontrol driverınız nedir?
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 21 Eki 2021, 10:26 Ethernet portu için haberleşme kontrol driverınız nedir?
Modbus TCP/IP 6digits ayarlı.

HMIler kendi içlerinde de haberleşerek bazı işlemler yapıyorlar bu nedenle daha uygun sanırım ( ve hmiler içerisinde haberleşme veri alma gönderme sorunu yok ) Ama PLC de böyle bir driver vs. seçme alanı yok sanıyorum.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

savas55 yazdı: 17 Eki 2021, 19:27 Merhabalar;

Elimde DVP-12SA modeli PLC ve DVPEN01-SL Ethernet modülü mevcut. 1 Adet PLC seti bu şekilde. Ben bunun ile 5 farklı HMI dan ( 107ev ethernetli model ) bazı dataları okumam gerekiyor bunu nasıl yapabilirim. HMI'ler ethrnet iletişim ve bağlantıları aktif. Hatta kendi aralarında da haberleşiyorlar ethernet ile ancak PLC den daha önce hiç yapmadım nasıl oluyor yol gösterirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
------------------------------------------------------------------

5 farklı HMI'dan birincisini örnekleyecek olursak;

Birinci HMI'ın dahili data adresleri olan $0, $1, $2, $3, $4 adres değerleri PLC D0, D1, D2, D3, D4 data adreslerine taşınması isteniyor ve Haberleşme kontrol cihazı "Delta DVP TCP/IP" seçili ise aşağıdaki örnek makro komutları ile bu işlem daha basit bir şekilde gerçekleşmezmi? Eğer farklı bir durum var ise örnekleyerek izah edebilirmisiniz?

BMOV(({EtherLink1}1@D0), $0, 5)
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 21 Eki 2021, 11:03
savas55 yazdı: 17 Eki 2021, 19:27 Merhabalar;

Teşekkürler.
------------------------------------------------------------------

5 farklı HMI'dan birincisini örnekleyecek olursak;

Birinci HMI'ın dahili data adresleri olan $0, $1, $2, $3, $4 adres değerleri PLC D0, D1, D2, D3, D4 data adreslerine taşınması isteniyor ve Haberleşme kontrol cihazı "Delta DVP TCP/IP" seçili ise aşağıdaki örnek makro komutları ile bu işlem daha basit bir şekilde gerçekleşmezmi? Eğer farklı bir durum var ise örnekleyerek izah edebilirmisiniz?

BMOV(({EtherLink1}1@D0), $0, 5)
Şöyle izzah edeyim hocam sizin ki veya benzeri makro aktarımı yaptığım zaman mesela aşağıda ki gibi K Değerini 5 Yapıyorum

Resim

Ancak HMI ekranında okunan ( D120 den okuyor )

Resim

yukarıda ki resimde olduğu gibi "327680" gibi bir rakam oluyor. Kullandığım makro komutu ise aşağıda

Resim

Bu komutun Bmov olanında da sonuç aynı tam almıyor datayı çok karmaşık olarak alıyor.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Birde 500 bin yada milyon yazdırdığımda vs. O zamanda karmaşık oluyor. Doubleword ana işlemlerim. 32 bit.

“PLC Forum” sayfasına dön