Ethernet İle HIM'ler ve PLC Arası veri okuma

Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Ethernet İle HIM'ler ve PLC Arası veri okuma

Mesaj gönderen Turhan »

MOV komutu 32Bit tabanda aşağıdaki gibi kullanılmalıdır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 21 Eki 2021, 15:16 MOV komutu 32Bit tabanda aşağıdaki gibi kullanılmalıdır.

.

Kod: Tümünü seç

BMOV(({Kaliplc}1@D121), ({Link2}1@D3500), 2)
Bunda da 500 bin üstünde farklı değerler veriyor Mov da da DW yi verdim ama onda da 500.000 üstünde sayılar karmaşıklık yaşıyor.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

D0 yüksek boyutta sayıyı işlemiyor olabilir mi acaba?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

D0 data adresi DoubleWord kullanıldığı zaman tamsayı tabanında -2.147.483.648 to 2.147.483.647 aralığında değer alabilir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 22 Eki 2021, 10:06 D0 data adresi DoubleWord kullanıldığı zaman tamsayı tabanında -2.147.483.648 to 2.147.483.647 aralığında değer alabilir.
Muhtemelen HMI den ziyade PLC tabanlı bir sorun var gibi bunu anlamak için sırası ile aşağıda ki adımları yaptım.

Sıfır bir data ile başladım ( PLC içerisinde tüm program hafızasını sildim. )

Resim

Sonra küçük bir yükseltme yaptım değerde

Resim

En son olarak yine 500.000 yaptım ve ne yazık ki aşağıda ki gibi bir sonuç döndürdü PLC

Resim

Problem şu anda bu ve Aynı plc HMI üzerinden örneğin D3550 ye sayı gönderemiyor. İlginç bir şekilde D121 yollayabiliyor onda da D3500+ datalardan Mov ettiği için bu datalar yanlış hesaplayınca iş karışıyor. Önce HMİ makrolarından diye düşünerek çok fazla üstünde durdum bu sefer de bu şekilde sadece boş PLC de direkt olarak data değeri ile oynayıp yukarıda ki sonucu aldığımda da düşündüm ki PLC de işlemler olmuyor gibi sizce de öyle mi yoksa başka birşey olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesajda belirttiklerim dışında farklı bir önerim bulunmuyor. Resimdeki adres özelliklerindeki sayı gir/göster elementlerinde 32Bit decimal sayı sorunsuz monitor edilebiliyor. PLC tarafından okunup yazılabiliyor.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön