ASD-A2 / SE PLC / DOP 107CV Modbus

Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: ASD-A2 / SE PLC / DOP 107CV Modbus

Mesaj gönderen Turhan »

Örneği özellikle ASDA-A2 servo sürücü üzerinde test ederek oluşturdum. MODRW komutu yazma işlemini gerçekleştirdikten 5-6 saniye sonra link haberleşme otomatik olarak başlamalı ve D1480 data adresinde P4-06 parametresinin durumunu okuyabiliyor olmalısınız.

Link haberleşme ID-1'e göre oluşturulduğundan sürücüye farklı bir ID vermeyiniz.

Resimde işaretlemiş olduğum adreslerin durumunu nedir? (Link başladıktan yaklaşık 10 saniye sonraki durumunu yazmalısınız.)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Örneği tekrar test ettim. Haberleşme sağlanıyor.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Mesaj gönderen sevincom »

Turhan Bey,
Gönderdiğiniz dosyaları inceledim. Yaptığımız işlemler benzer fakat ben Easy link bağlı cihaz sayısını 0 görüyorum.
MODRW komutu çok hızlı çalıştığı için easy link olmadan kodlarımı modrw'ye göre tasarladım, haberleşme yapılacağı zaman modrw ile haberleşmeyi setleyip işlem bitince resetleyerek sıralı tüm servolara istediğim hızda tetik verebiliyorum.
2 sorum olacak:

- Aynı hat üstünde DOP 107CV HMI bağladığımda hata veriyor. Farklı port kullanmak istesem HMI'da sadece RS232 var, SE plc'de ise boşta RS485 portu var sadece(çünkü usb porttan programlama yapıyorum). Siz bu sistemde HMI'ı servo plc'lerle birlikte nasıl kurguladınız?

- Servoların inputlarına modrw ile veri yazabiliyorum(aşağıdaki kodda H10 ile olan kısım başarılı çalışıyor). Fakat servoların outputlarını modrw ile okumayı denedim fakat başarısız oldu. Aşağıdaki kodda(K3 ile okuma kısmı) nerede yanlış var kontrol edebilir misiniz? Okumayı başlattığımda yazma işlemlerini resetlediğimden eminim fakat kullandığım bitler doğru mu emin değilim.
3-MODRW-HATA.PNG
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aynı fiziksel bağlantı portunda birden fazla master aygıt bulunamaz. Dolayısı ile Link haberleşme'nin çalıştığı bir porta HMI bağlarsanız hem PLC'nin hemde HMI'ın haberleşmesini etkilersiniz.

Örnek program, PLC'nin COM2 arabiriminden yalnızca servo sürücü ile haberleşmek için ve 2 defa fiziksel olarak test ettiğim doğru haberleşme komutları ile oluşturulmuştur. HMI ile PLC'yi ayrıca haberleştirmek istiyorsanız PLC'nin COM3 RS485 arabirimini kullanmalısınız.

"- Aynı hat üstünde DOP 107CV HMI bağladığımda hata veriyor. Farklı port kullanmak istesem HMI'da sadece RS232 var, SE plc'de ise boşta RS485 portu var sadece(çünkü usb porttan programlama yapıyorum). Siz bu sistemde HMI'ı servo plc'lerle birlikte nasıl kurguladınız?"
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Yukarıda yazdığım MODRW'nin read uygulamasında okuma sonucunu göremiyorum.

ASDA Soft u açıp Digital IO sayfasında output kısmını enable edip outputları On-Off yaptığımda D1296 datası içerisinde sonuçları okuyabiliyorum. Mesela DO1 ON yaptığımda, D1296 değeri 1 oluyor vb.

Fakat ASDA Soft'u kapatıp ya da Output kısmından elle kontrolü disable edip, servonun kendi kendisine output ürettiği durumlarda D1296 datasını sadece 0 olarak okuyabiliyorum. Çıkışlar On olmasına rağmen değer okunmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aynı anda hem PLC hemde ASDASoft IO kontrol menüsünden IO'ları kontrol edemezsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Turhan bey, aynı anda kontrol etmiyorum.
ASDA soft IO panelinden çıkışları kendim on off yaptığımda modbus okuma işlemi çalışıyor.
ASDA soft kapalı iken servonun kendi kendine verdiği çıkışları ise modbus okuma işlemi çalışMIyor.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesaja eklediğim komut satırları ile Inputlar Link haberleşme methodu ile PLC üzerinden kontrol edilebilirken Output bilgileride sorunsuz okunabilmektedir.

IO kontrolünde mesajlarda belirttiğim tüm düzeltmelere rağmen sorun yaşamaya devam ediyorsanız ürünü temin ettiğiniz bölge bayisi ile irtibata geçip ürünleri test etmesini isteyiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
sevincom
İletişim:

Merhaba,
Son mesajımda Link Haberleşme değil MODRW ile haberleşmeden bahsediyorum. Ekte ekran görüntülerini paylaşıyorum.

İlgili komutta göreceğiniz üzere standart adres olan D1296'da veya benim atadığım D106'da değer okumaya çalışıyorum.

Normalde servo sürücünün bazı outputları çıkış veriyor olmasına rağmen D1296'da değer okunmuyor. Aynı şekilde ASDA Soft ta Enable DO Control kısmı pasifken de değer okunmuyor.

Eğer Enable DO Control kısmını ekteki gibi aktifleştirip çıkışları On/Off yaparsam olması gerektiği gibi 1, 3, 4 şeklinde çıkış veren outputlara göre okuma yapabiliyorum.

Buradaki problem nedir? ASDA Soft'tan elle vermeden çıkışları neden okuyamıyorum?
Çakışan komut yok, tüm şartları aynı şekilde çalıştırıyorum. Enable aktifken okuma yapmasına rağmen Enable pasif veya ASDA Soft kapalıyken okuma yapamıyor.

Teşekkürler.

“Servo Forum” sayfasına dön