tarama süresi

Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

tarama süresi

Mesaj gönderen yavuz16 »

arkadaşlar kolay gelsin ben sistemimde encoder kullanıyorum,fakat encoderin pals sayısının bir süre sonra(eksik yada fazla)değişik saydığını görüyorum bu da motorun aldığı yolu olumsuz etkiliyor,kaçırma yapıyor zamanla da son limit noktasına çarpıyor,şimdi sorum şu;PLC ler,soldan sağa ve yukarıdan aşağı doğru okuma yapıyor,program satır sayısı uzadıkça,tarama süreside uzuyor,bu sebepten,hızlı sayıcının okumasındaki küçük gecikmeler bir süre sonra hatalı okumalara sebep oluyor,bu tarama süresinden bağımsız olarak hızlı sayıcıyı okutabilir miyiz,teşekkür ederim
En son yavuz16 tarafından 06 Ara 2021, 09:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: tarana süresi

Mesaj gönderen Uğur »

C251 gibi sayıcılar tarama zamanı ile saymaz donanımsaldır. Sorununuz baskı kaplin yada gürültü kaynaklı olabilir.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Re: tarama süresi

Mesaj gönderen yavuz16 »

uğur bey yardımlarınız için teşekkür ederim,mekaniksel sorun bulamadık aynı makinayı,aynı kablolarla,aynı encoder ile ve pano,soketler dahil hiç değişmeden sadece cpu ve genişleme modülleri değiştirerek, s71200 ile çalıştırdık sorun çıkmadı,bende tarama süresinde mi hata yaptık diye düşünmüştüm.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

PLC modeli nedir?

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Mesaj gönderen yavuz16 »

DVP28SV
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Girişleri değiştirip 2. hızlı sayıcı ile deneyin. PLC girişinde bir sorun varmı onu anlamış olursunuz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Mesaj gönderen yavuz16 »

toplamda 4 kanal kullanıyorum,deneme amaçlı cpu değiştirdim ama aynı,4 kanalda da encoderler bağlı,bazısı fazla hatalı çalışırken bazıları ise daha az hatalı sayıyor,kablo mesafesi 4 metre ve encoderin kablosunu tamamen ayrı getirdim,topraklama dahil baktım,örneğin robot referans noktasında encoder sıfır konumunda,90cm ileri limit girdim,pozisyona gidip duruyor,o noktayı kalemle işaretliyorum,tekrar 30cm e git diyorum geriye geliyor ve duruyor ekranda da 30 yazıyor,sonra referans vermeden 90 a git dediğimde,durduğu nokta,bir önceki durduğu noktayı 10cm 15cm kadar ya geçiyor yada geride duruyor,o anda ekranda 90 yazıyor ama kalemle işaretlediğim yere bakınca arada 10-15cm kadar mesafe kalıyor,tekrar geri ve ileri çektiğim zaman bu fark giderek artıyor
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Eksik sayma ile durduğu noktanın hatalı olması aynı şey değildir. Siz motora dur dediğiniz zaman atalet ile farklı noktada durabilir 4 kanalda da bu durum varsa program algoritmanızı değiştirin. 90 sürmek istediğinizde 90 a geldiğinde dur dediğinizde sistemin 90 da durması beklenemez. Öncesinde yavaşlatıp hedefe uygun mesafe kala dur demelisiniz ki sonuç stabil olsun.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Mesaj gönderen yavuz16 »

teşekkür ediyorum,tam anlatamadım bu durum ile ilgili video çekip atmaya çalışacağım,
Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Mesaj gönderen yavuz16 »

WhatsApp Video 2021-12-30 at 14.10.29.mp4
Uğur bey bugün video çekme fırsatım oldu,videoda görüldüğü üzere,zamanla ,işaretlediğim noktadan daha uzaktan geri dönmeye başlıyor, alt limit noktasından açıldıkça üst limit noktasına çarpmaya başlıyor,ekrandan saydığı yere bakıyorum ekrana göre normal gösteriyor fakat fiziksel olarak,alt limitten açılıyor,aynı oranda da üst limite yaklaşıyor yarım saat gibi bir süre sonra da üst limite çarpıyor,ekrandan üst limit 1000 mm,alt limit 300 mm giriyorum ilk startta sıkıntı yok sonra 300mm saydığı halde daha yukarıdan geri dönüyor,alt noktadan 20mm açtıysa üst noktaya da 20mm gibi yaklaşıyor.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“PLC Forum” sayfasına dön