Tarih Alarm Oluşturma

Kullanıcı avatarı
ufuk2710
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Tarih Alarm Oluşturma

Mesaj gönderen ufuk2710 »

Merhabalar Herkese Kolay gelsin
Delta HMI ve Gmtcnt PLC ile kurmuş olduğum projemde takıldığım yerlerde sizlere danışarak bilgi aldım yardımlarınız için teşekkür ederim.
Şimdi yapmak istediğim bir ufak detay kaldı.
Ayarlamış olduğum Gün-Ay-Yıl geldiğinde bir işlemi aktif etmek istiyorum.
Bunu yapmak için GMT'de aşağıda göstermiş olduğum işlemleri yaptığımda plc'ye hmi üzerinden günün tarihini data_transmission yaparak karşılaştırma ile sorunsuz yapıyordum fakat delta hmi'da bunu yapabileceğim adresler nelerdir bilmiyorum.
LW10003'den itibaren 3 datayı
gün ay yıl şeklinde
MW... adresine gönderebiliyordum
LW10003-gün
Lw10004-ay
LW10005-yıl
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Tarih Alarm Oluşturma

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Bu tip tarih/saat karşılaştırma işlemleri PLC programlarında daha esnek çözülebilmektedir. HMI'da zaman karşılaştırması için IF makro koşulunu kullanabilirsiniz.

Yıl datası 2022'ye eşit ise $100 datasının 0. bitini
Ay datası 1'e eşit ise $100 datasının 1. bitini
Gün datası 4'e eşit ise $100 datasının 2. bitini aktif edebilirsiniz.

$100 datasının 0,1 ve 2 bitleri aktif ise yani sayı değeri 7 ise Yıl,Ay,Gün eşitliği sağlanmıştır şeklinde değerlendirebilrisiniz.

Örneğin Delta PLC'nin D20 data adresindeki değerin aktüel yıl değerini gösterdiğini varsayarsanız yıl değerini aşağıdaki gibi kıyaslayabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

IF {Link2}1@D20 == 2022
BITON $100.0
ELSE
BITOFF $100.0
ENDIF
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ufuk2710
İletişim:

Mesaj gönderen ufuk2710 »

Merhaba Turhan bey
Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın.
Ben de karşılaştırma işlemini plc de yapacağım ondan yana sıkıntı yok lakin kullanmış olduğum plc'nin rtc özelliği yok bende hmi üzerinden günün tarihinin bilgisini alıp plc de okuma yapmak istiyorum. Girmiş olduğum tarih geldiğinde ona göre işlem yapıcam plc de.

Bir de başka bir sorum olacak
Word değerleri yazarken herhangi bir sıkıntı olmuyor
Örn: mw100 için w40101 yazıyorum
İntegger değer gönderme yapıyorum
Örn: mı0 için w41001 e gönderiyorum oluyor fakat arada başka değerlere gönderdiğimde sıkıntı yaşıyorum
Bunun sebebi için bişey söylemeniz mümkün mü acaba?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HMI Modbus haberleşme driver'ında bit adreslere veri yazabilmek için aşağıdaki yazma adresini kullanmalısınız.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“HMI Forum” sayfasına dön