SS2 ve ASDA-B2 servo çözünürlük

Kullanıcı avatarı
DeisS
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

SS2 ve ASDA-B2 servo çözünürlük

Mesaj gönderen DeisS »

Merhabalar.
750kw B2 servo motorun önüne Delta(PA090-C0058C1935) 1/5 oranlı redüktör koydum.
Redüktörüde servo kaplinle 5mm habbeli bir vidalı mile bağlı.
Buradan servo 1000 Pulse aldığında vidalı mil 1 tur atsın istediğimden hesabımı şu şekilde yaptım.
160000/(1/5)*5*1000 ===> Buradanda P1-44= 160, P1-45=1 olarak ayarladım.
Sistemde B2 servo motor 1500d/dk devirle dönen bir motorun miline bağlı encoderin Z fazı çıkışını referans alacak şekilde programı yazdım ama motor 1500d/dk hıza ulaştığında artık Z fazı pulselerini yakalamakta zorlanıyorum arada kaçırma yapıyor.

Sistem çalışması şu şekilde;
Encoderin her Z fazında vidalı mili HMI ekrandan girilen boy kadar süreceğim.
Bu boy ise 2-6mm arasında olacak.
SS2 çıkış frekansı olan 10khz. yeterli olurmu acaba?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: SS2 ve ASDA-B2 servo çözünürlük

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Pozisyonlama için motor Z fazına ihtiyaç duymazsınız. Motor miline 1/5 redüktör ve redüktör çıkışına 5mm hatveli vidalı mil bağlı ise motorunuzun 1 turunda sisteminiz 1mm'lik ilerleme gösterecektir.

Eğer motorunuzu yüksek devirlerde kullanmayacaksanız ASDA-B2 servo sürücü için DVP-SS2 serisi PLC kullanabilirsiniz. Hız ve çözünürlük ihtiyacınız var ise diğer DVP-S serisi PLC grubundan farklı bir ürün kullanabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
DeisS
İletişim:

Mesaj gönderen DeisS »

Turhan Bey dönüş için teşekkür ederim.
Z fazını kullanmamın tek sebebi encoderin tam 1 tur attığından emin olmak için.
Eğer yanlış bir yol izliyorsam öneriniz nedir bu hızdaki bir sinyali en sağlıklı şekilde nasıl yakalayıp işleyebilirim?
1400d/d bir motor saniyede yaklaşık 24 tur atar.
Bu hızda bir sinyali yakalayıp her yakalamada bir mili 2-6mm arası döndererek işini bitirmiş olması gerekiyor.
Bu hızı 100khz pulse çıkışına sahip SA2 PLC'yle yakalayabilir miyim?
Elimde SA2 mevcut eğer bu hızı yakalayabilirsem onu kullanacağım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC tarafından üretilen pulse'ler servo sürücüde komut pozisyonu olarak sayılmaktadır. Bu pulse counter değeri sürücü feedback counter değeri ile karşılaştırılıp pozisyon doğrulaması harici bir kontrole gerek kalmadan sürücü tarafından gerçekleştirilmektedir. Olası bir pozisyon kaybı durumunda sürücü zaten hata kodu üreterek çalışmayı durduracaktır.

Servo sürücünün Open Collector Z fazını yinede bir işlemde kullanmak istiyorsanız PLC interrupt fonksiyonu ile donanımsal olarak pulse adedini sayabilir. Yada birim zamandaki pulse adedini PLC SPD komutu ile okuyabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön