Tork modunda Tork Değerinin Anlık Okunması

Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Tork modunda Tork Değerinin Anlık Okunması

Mesaj gönderen adiguzel51 »

Merhabalar,

Projemde SS2 PLC , ASDA-B2 motor sürücü kullanıyorum.

Projede plastik bir malzemenin tork modunda burularak kırılma anını görmeye çalışıyorum.

Bunun için öncelikle PLC yi Motor sürücüye rs-485 ile bağladım.

Motora tork değerini plc de ki yazdığım kod yardımıyla sn'de 1 arttırıyorum. (P1-12)

Belli bir değerden sonra motorun boşa döndüğünü görmem gerekiyor.(Plastiğin kırıldığı an yani.)

Bunu nasıl okuyabilirim ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Tork modunda Tork Değerinin Anlık Okunması

Mesaj gönderen Uğur »

Bu durumda motorun devrini okursanız üst tork noktasına ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Örneğin motor devir limit koymadınız ve devri 3000 ayarlı. Siz karşı yük var iken devri 3000 olarak okumuyor olacaksınızdır. Tork değerini adım adım arttırdığınız bir anda devir 3000 e yükseldiği anda tork değerini bir yere atarsanız bu sizin üst tork noktanız gibi yorumlanabilir.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
adiguzel51
İletişim:

Mesaj gönderen adiguzel51 »

Merhaba Uğur Bey,

Şuan Average Load ı okuyorum. Grafikten en üst noktayı görebiliyorum.

Ama birde sürücünün "Peak Load" özelliği var. Aslında buradaki benim işime çok iyi bir şekilde yarar.

Fakat bu testi bir defa yapınca bu değer sürekli kalıyor sadece servo sürücünün enerjisini kesip tekrardan açmamız gerekiyor.

Bunu nasıl çözebiliriz?

Servo sürücünün bu peak load değerine birşey yazmaya çalıştığımda ALE-019 hatasına geçiyor.

P0-17 ye 13 değerini girince modbus tan okuyabiliyorum.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Peak Load değeri enerji verildiği andan itibaren sürücünün gördüğü en yüksek motor yüklenme yüzdesidir. Yazılamaz sadece okunabilirdir.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:

Mesaj gönderen fractal »

muhendislik kopma değeri bulmaya calışıyorsanız.bu modbus yada rs232 rs485 ile kesinlikle olmaz.olsada değerler hic guvenli olmaz.olcum esnasında zaman kayıpları mınumum olmalı ve sıfır değer yada sacma değer gelme durumları kontrol edilmelidir.
ben bunu başka bir marka plc ve hmi yaptım.turev alıp eğimin negatife dustugu nokta aslında kopma noktası oluyor.yada sürekli bir tablo yapıp her okunan değeri tabloya sırayla yazıp onceki ve sonraki değer arasındaki farkı bir referans değerleri karşılaştırıp yakayabilirsiniz.burada onemli olan cevrim surelerini minumum da tutmak.surucnun tork değerinin anlog cıkısını plc ile okuyup array oluştur oraya at.orada karşılaştırma yap..

“Servo Forum” sayfasına dön