15mc cam_in fonksiyonu cam tablosu hatasi

Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

15mc cam_in fonksiyonu cam tablosu hatasi

Mesaj gönderen fractal »

Selamlar
Cam_in fonksiyonu ile master ekseni takip etmeye çalışılıyorym.master eksen sanal eksen olunca fonksiyon çalışıyor ama enkoder ekseni olunca tapped pointleri görmüyor.ucan makas yapıyorum.ayrica sürekli ileri yönde gidiyor.cam tablosunu takip etmiyor gibi.ama master sanal eksen olunca sorun yok.bu neden olur.iki opsiyon arasındaki parametre farki sadece master slave scaling 1-1 yerine enkoder master olunca 1-20 .senkronu yakalamak icin
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: 15mc cam_in fonksiyonu cam tablosu hatasi

Mesaj gönderen Uğur »

CAMIN bloğunun online iken görüntüsünü paylaşırmısınız.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:

Mesaj gönderen fractal »

selamlar;

bu sorunu eksen basic setting transmisyon mekanik n/m ayarlarında cozdum.n/m değeri 1 olunca ben 200mm git dediğim zaman cok uzak bir mesafeye gittiği icin tapped pointler e ulaşması zaman alıyormuş.değerleri kucutltugum zaman calıştı.bu seferde eksenlerin senkron olmadığını farkettim.cam_in den master-slave scaling değerleriyle oynadım.am buda slave eksenin değişken hızlarında surekli farklı kesim sonucları verdi.bu seferde o değerleri 1/1 yaptım.baştaki n/m değerini senkronu yakayalayan kadar değiştirdim.bu sefer değişken hızlarda hem olcu hem senkron bozulmadı.

ama benim sistemimde soyle bir olay var.bu n/m değerleri değişken.bunuda dmc change mechanism fonksiyonu ile yapmaya calıştım.ama bu oranı değiştiremedim.oranın değişip değişmedşğnş gozlemlemek dışında nasıl kontrol edebilirim.bu fonksiyoun son parametrelerinide anlamadım.bu fonksiyonu kullanamayınca.tekrar cam-in fonksiyonun scaling oranlarıyla oynadım.yine sonuc aynı master hızı değiştikce kesim olcusu bozuluyor.

bu durumlarda sistemi nasıl kararlı hale getirebilirim.sanırım scaling 1/1 olmalı .dmc change machanizm den n/m değiştirebilsem olavak gibi.bu komutu nasıl etkin kullanabilirim.cam_in aktif iken bu komut calışırmı...
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

dmc change machanizm servo hareketi olmadığı anda çalıştığında değiştirecektir durumunu da zaten fonksiyonun done çıkışından alabilirsiniz. Yanlız değişimi programı çektiğinizde eksen ayarlarında görecem derseniz yanılırsınız orası size öncesinde ayarladığınız değeri verecektir. Sizi her enerjilendiğinde bu komut ile tekrar yazmanız gereklidir.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:

Mesaj gönderen fractal »

enerji acıp kapamadan bu oranları değiştiremiyormuyum?

ayrıca bu cam-in fonsktıynunda scaling değeri 1 den farklı olunca neden master eksenin hızı değiştikce kesim boylarım değişiyor.genel olarak bu iş bu kadar zor olmamalı.benim master eksnin redüksiyonu değişken.bunu cozmem gerekiyor.15 yıl onceki hareket kontrol cihazı ile bu yapılmış...
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Her enerji kapanıp açıldığında bu fonksiyonu tekrar çalıştırmanız gerekire dikkatinizi çekmek istedim.
Skale değeri cam eğrisinin oranıdır. Bu değeri değiştirdiğinizde eğri değişir ve takip oranınızın değişmesi normal bir durum. Burada analizinizde bir kurgu hatanız vardır tavsiyem bayi personelinden destek alarak işinizi hızlandırmanızdır.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:

Mesaj gönderen fractal »

cam-in fonksiyonunda scale değerini bir kez değiştirdiğinde ve 1 den farklı bir oranda hız değişse bile takip mesafesi o degerlere baglı olarak sabit kalmazmı? bende kalmıyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

CAMIN fonksiyonunda çarpanı birden farlı bir değere çekerseniz çıkardığınız cam eğrisinin master ve slave değerlerini hangisinin çarpanını değiştirdiyseniz o oranda çarpmış olursunuz. Örnek olarak 10 mm master yolunda slave 50 mm de olacak ise fark 40 mm dir ama siz slave çarpanı 1 den 2 ye çıkardığınızda master 10 mm yol alırken slave 50x2 mm 100mm yol alacak fark 90 mm olacak.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
fractal
İletişim:

Mesaj gönderen fractal »

sanırım anlaşamadık.scale oranını değiştirsek bile master ile slave arasında fark neyse hız değişsse bile o oran neyse ona gore senkron olmazmı.yani hangi oranda takip ediyorsa etsin hız değişse bile bu oran sabit kalmazmı?bende kalmıyorda.scalin master ve slave oranını 1/1 yapıyorum.senkronu yakalamak icinde slave eksen makanism n/m oranını 1-20 yapıyorum.hersey super. tum hızlarda kesim boyu değişmiyor.ama master enkoderde bazı değişikliler yapmam gerekitğinde doğal olarak senkronizasyon ve kesim boyu değişiyor.işte sorunum bu makineyi kapatıp açmadan eski ayarlarımı yeni olcume göre nasıl yapabilirim.

“MC Forum” sayfasına dön