hmı ve iki adet plcnin haberleşmesi?

Kullanıcı avatarı
aslanlar
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

hmı ve iki adet plcnin haberleşmesi?

Mesaj gönderen aslanlar »

Arkadaşlar merhaba elimde bir adet hmı dop-107ev ekran 1 adet ss2 plc 1 adet 60ES2 plc var. ss2 yi istasyon 1 ve 60es2 yide istasyon 2 yaptım rs-485 aracılığıyla birbirleriyle ve ekranla haberleşiyorlar.
istasyon 1 de d500 üm var bunu hmı dan değiştirebiliyorum fakat istasyon 2 den de değiştirmek istiyorum.D500 analog çıkış için girilen değeri ifade ediyor. istasyon 2 de analog çıkışım yok bu yüzden istasyon2 dende istasyon 1 deki d500 değerini değiştirmek istiyorum. ekrandan makro yaptığımda sadece ekrana yazmak için dokunduğumda istasyon 2 deki değeri o anki değere atıyor değişiklikleri atamıyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: hmı ve iki adet plcnin haberleşmesi?

Mesaj gönderen Uğur »

Arkaplanda 2. PLC den 1. PLC ye sürekli transfer yaparsanız bu durumda hmi üzerinde manuel girdi yapamaz yapsanızda makro 2. plc değerini transfer edeceğinden tekrar ona dönmüş olacaktır. Bu işlem için 2. PLC de değeri değiştirdiğinizde bir M bitinide aktif edin ve böylelikle değişiklik olduğu uyarıcı bitini oluşturun. HMI içerisinde de M biti aktifse data transfer yap ve bu M bitini resetle şeklinde derseniz bir kere transfer edilmiş olur ve siz bu aşamadan sonra HMI danda değer girebiliyor olacaksınız.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
aslanlar
İletişim:

Mesaj gönderen aslanlar »

yorumunuz için teşekkür ederim dediğinizi çok iyi anladım ve yaptım herhangi bir sorun yok. benim esas istediğimi çok kısa anlatayım plc adresi 2 deki d50 değerimi(bu değer 0-100 arası debi ayarıdır) plc 1 deki d500(plc1 deki analog çıkışın 0-100 debi ayarıdır) değerine yazmak istiyorum. Yani plc 2 deki encoder değerinden aldığım hız referansı ile pıd yaparak d50 debi değerini otomatik değiştirebiliyorum ama plc 1 deki d500 analog çıkış debi ayarını ayarlamasını(kontrol etmesini, haberleşmesini, değişiklik yapmasını) sağlamak istiyorum. Değerli yorumunuz için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Arkaplan makroda MOV komutu ile PLC ler arası değeri taşıtabilirsiniz. Burada sorun varmı?
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“HMI Forum” sayfasına dön