DVP12SE Com2 Portu Testi

Kullanıcı avatarı
turanyasar00
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP12SE Com2 Portu Testi

Mesaj gönderen turanyasar00 »

Elimdeki PLC'nin com2 portunu ne yaparsam yapayım aktif edemedim. RS485 kullanarak modbus protokolü ile haberleştirmeye çalışıyorum bir cihazla. Ancak com ışıkları yanmıyor bile. Com2 portunu kesin olarak test edebileceğim bir ayar önerebilir misinz? Mesela WPLSoft'taki haberleşme ayarıyla yaptığım aşağıdaki program çalışmıyor. Başka program / ayar önerir misiniz?

Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DVP12SE Com2 Portu Testi

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Resim dosyası mesaja yüklenmemiş. PLC COM arabirimini master oalrakmı yoksa slave olarak mı kullanacaksınız?
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
turanyasar00
İletişim:

Mesaj gönderen turanyasar00 »

Merhaba Turhan Bey, öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Hem master hem slave olarak ayrı ayrı kullanacağım. WPLSoft configürasyon yaparken slave veya master belirtmedi. Postumda yüklenmeyen fotoyu altta tekrar paylaşıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

https://www.hizliresim.com/kkz8ulu
Bu fotodaki ayarları kullandığımda ModbusPoll programı ile PLC'den veri alamıyorum "timeout" hatası veriyor. Parametreler 9600, 8, N, 1 olarak doğru girdiğime eminim başka ayarlarda da çok kez denedim. Com3 portunu da denedim ancak çalıştıramadım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC COM2 arabirimine ait haberleşme protokollerinizi zaten 8,N,1,9600 RTU olarak set etmişsiniz istasyon numarası ile ilgili herhangi bir tanımlama yapmadığınız için varsayılan değeri 1 olarak varsasyıyorum (D1121 data değeri ID no'dur).

PLC tarafında farklı bir ayara ihtiyacınız olmadığı ve PLC'nin slave olarak kullanıldığı için program tarafını kontrol etmeli doğru adresleri kullandığınıza emin olmalısınız.

Örneğin PLC D0 data adresi için 0x03 FC ile H1000 adresini kullanmalısınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön