Kontrol Noktası Ve Ayırma İşlemi

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Kontrol Noktası Ve Ayırma İşlemi

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Bir süredir yapmaya çalıştığım ancak sağlıklı sonuç alamadığım bir konu için bilgi almak istiyorum. Öncelikle Resmi Aşağıya Ekliyorum.

Resim

Şimdi Yukarıda ki resimde göreceğiniz gibi Kontrol noktası olarak yazdığım ST2 de sensör hatalı ürünü algılıyor, ayırma noktası yazdığım alanda da bu hatalı ürünü ayırması gerekiyor. Anlacağınız gibi her zaman hatalı gelmeyebiliyor. Veya herzaman sorunlu gelmeyebiliyor.

Benim denemelerimde 1 hatalı gelir bir kaç sağlam gelir sonra tekrar hatalı geliyorsa ayırma fena çalışmıyor. Ancak peş peşe hatalı veya bir hatalı bir hatasız bir hatalı..... gibi geldiği zaman düzgün ayırma yapılmıyor. Bunun için nasıl bir method izlenmesi gerekir veya örnek bir program iletebilirmisiniz üzerinde çalışabileceğim. İyice çözemeyene kadar buraya yazmıyorum genelde o yüzden yaklaşık 2 haftadır çözemediğim bir sorunsal haline geldi.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
secretagent
İletişim:

Re: Kontrol Noktası Ve Ayırma İşlemi

Mesaj gönderen secretagent »

SFTL komutu ile dediğinizi çok rahat yapabilirsiniz.
FreeLance PLC-HMI-SCADA Programmer....
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

secretagent yazdı: 28 Kas 2022, 09:55 SFTL komutu ile dediğinizi çok rahat yapabilirsiniz.
Videoları vs izledim ISPSoft ile yapmaya çalışıyorum. Bende bir işlem yapmıyor açıklamaları da okudum. ben fiziksel yani X yada Y kullanma ihtiyacı duymuyorum bu sistemde.

Sanal bitler ile konveyorun her ileri hareketinde 1 defa sola kaydırsa yeterli olacaktır sanırım ama bunu denedim hiç bir aktivasyon alamadım.

Yani bu komut yada benzeri bir mantıkta ki komut ile konveyor her bir hareket yaptığında bir sola olarak bit kayarsa örneğin

ST1 Kontrol Noktası Değil Zaten.

ST2 Hata gördü M0 Aktif konveyor hareket etti durdu ST3 M1 Aktif ( ST3 Oto işlem yapmaz zaten hata biti aktif olduğu için).
ST3 M1 Aktifken Konveyor Hareket Etti Durdu ST4 M2 Aktif ( ST4 Oto işlem yapmaz zaten hata biti aktif olduğu için).
ST4 M2 Aktifken Konveyor Hareket Etti Durdu ST5 M3 Aktif Bu Durumda Hatalı Ürün Geldi ( O istasyonda işlemlere M3 aktifse çalış yani ayır diyeceğim) ayırma işlemini yap.

Hatalı Ürünler Peş Peşe de gelseler bazen gelip bazen gelmeseler de bu bir sorun oluşturmaz bu senaryoya göre. Hatalı ürün kontrolünü X1.6 ile yapıyorum Yani SFTL işlemleri o sensör aktif olursa işleme başlayacaklar.

Aslında komut dediğiniz mantıkta ve kolaylık sunmasının yanı sıra işlem hatasını minimize ediyor ancak bir türlü aktif edemedim. İzlediğim örnekler de hep Data ( D ) alanlarına aktarım gelen bilgilerin binary olarak gelmesi vs gibi şeyler içeriyordu iyice kafam karıştı. Mantık okey ama uygulamada hiç bir şeyi aktif edemiyorum.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Bu konuda bilgi alabilirsem çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
bayelektro
İletişim:

Mesaj gönderen bayelektro »

Merhaba;

Bu konuya benzer bir uygulama banada geldi.Çözüm konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

Şimdiden teşekkür eder.İyi çalışmalar dilerim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

M100 adım geçiş tetiklemesi
M200 Dolu/Boş kontrol durumu
M300~M303 4 adım kaydırma istasyonu
M303 Ayırma noktasına taşınan durum

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda programınızı bu çerçevede kurgulayın.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 01 Ara 2022, 10:57 M100 adım geçiş tetiklemesi
M200 Dolu/Boş kontrol durumu
M300~M303 4 adım kaydırma istasyonu
M303 Ayırma noktasına taşınan durum

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda programınızı bu çerçevede kurgulayın.
Kafamı karıştıran nokta. Biz burada tek seferde 4 adımı tetikliyoruz. Yani her M100 Aktif olduğunda m303 aktif olmuş olacak ancak daha ayırma istasyonuna gitmesi için hatalı ürünün 3 adım var. Erken aktif olmuş olmuyor mu?

Bunu tek tek yani her geldiğinde 1 olarak kaydıramıyormuyuz?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bence yukarıda yazdığım şekilde komutu yazıp denemeden cevap yazdınız. Lütfen önce açıklamalar ile test ediniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Evet cevap yazdığımda sadece mantıken sormuştum. Deneyince sıra ile aktif olduklarını gördüm ancak

Resim

Yukarıda ki gibi M400 ile tetikleyince monitorden baktığımda hiç bir bit aktif olmuyor.

Onun yerine M500 ile tetikledim her tetiklediğimde bir sonraki bit aktif oldu ancak sorun şu ki sırası ile aktif olan ve önce ki aktifler sürekli aktif kalıyorlar.

Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

M500 her on/off konumu ile dolu mu boşmu onu belirtir. M400 ise her adımın tetiklemesidir. Bu durumda M500 ON ise M400 gelirse M600 ON olur. 2. adımda M500 off ise M400 geldiğinde bu sefer M600 OFF ve M601 ON olur ve bu süreci tekrar ettirirseniz sürekli 1 taşınmadığını göreceksiniz.

Whatsapp Kanal

“PLC Forum” sayfasına dön