Aynı Anda Step ve Servo Çalışma sorunu

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Aynı Anda Step ve Servo Çalışma sorunu

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Sistemimizde Delta B3 Servo yanı sıra birde step motor mevcut.

bunlar ayrı ayrı düzgün çalışıyorlar ancak normal akışta hepsi çalışması lazım diğer üniteler ile birlikte.

Servo çalışırken step etkileniyor veya step çalışırken servo etkileniyor ( Çalışmıyor ) bunu nasıl çözebilirim bilgi verirseniz sevinirim.

PLC: AS218Px
Kullanılan Program: ISPSoft
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Aynı Anda Step ve Servo Çalışma sorunu

Mesaj gönderen Uğur »

Step motor çalışırken servo motor nasıl etkileniyor ve çalışmıyor daha açıklayıcı yazarmısınız?
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 01 Ara 2022, 09:58 Step motor çalışırken servo motor nasıl etkileniyor ve çalışmıyor daha açıklayıcı yazarmısınız?
Şöyle izzah edeyim uğur bey.

sistemde konveyor hareketi tamamlandıktan sonra bir ünitede servo motor dairesel taşıma yapıyor. Step motor da ileri götürme işlemi yapıyor. Ancak sistemde start verince yani INITC komutunu servoya yolladığımda step motor çalışmayı durduruyor.

İşin anlamadığım yanı step sürücü haberleşmesiz çalışıyor normalde yani sinyalller ile komut yolluyorum outputlardan sinyal alıyorum inputlardan ( +24 ) buna rağmen init start yaptığımda servo çalışma devam ediyor step duruyor.

Tam tersine step için sinyaller ile start yolladığımda da bu defa servo da start alıyor başka steplere gidiyor. Servo Canopen ile haberleşiyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Peki CPU üzerinde pals çıkış ledleri o esnada yanıp sönüyor mu içerideki pals registeri artıyormu yanı özetle plc ben pals üretiyorum diyormu buna karşı step motor hareket etmiyor.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 01 Ara 2022, 10:14 Peki CPU üzerinde pals çıkış ledleri o esnada yanıp sönüyor mu içerideki pals registeri artıyormu yanı özetle plc ben pals üretiyorum diyormu buna karşı step motor hareket etmiyor.
Pals göndermiyorum uğur bey. Step motor sürücüsünde tanımlı inputları var. İçeriden tanımlandı plc de belli Y çıkışlarından +24 yolluyorum. Yolladığım çıkıp step sürücüde hangi input ise step ona adım atıyor. Onun için bir pals kullanmıyorum yani.

Servo için ise sorunuz o stepe start verince direk tanımlı alanları atlayıp çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Elektriksel bir sorun var gibi duruyor. Siz çıkışı aktif ettiğinizde PLC can haberleşmesini kesiyor olması bunu aklıma getiriyor.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 01 Ara 2022, 10:25 Elektriksel bir sorun var gibi duruyor. Siz çıkışı aktif ettiğinizde PLC can haberleşmesini kesiyor olması bunu aklıma getiriyor.
Canopen bağlantımız RJ45 Jack 1-2-3 numarası sırası ile (+) - (-) - GND ye bağlı plc de. Jack ise ethernet swich bağlı.

Diğer şekilde ise voltaj sorunu gözlemlemedik. Çıkış giriş bağlantıları doğru görünüyor. O Halde bir takım test ve incelemeler daha yapıp olmazsa tekrar buradan yazayım.

birde rica etsem

viewtopic.php?t=8948

Şu konuma da bakabilirmisiniz bir kaç gündür bekliyorum. Ayın PLC ve ISP Soft ile yapmaya çalışıyorum ama aşamadım bir türlü bu sorunumu ve sanırım bir arkadaş daha konuyu takip ediyor onda da lazımmış.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Canopen hattının ethernet switche bağlantısı olamaz. Biri seri haberleşmedir diğeri ethernet haberleşmedir.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 01 Ara 2022, 10:50 Canopen hattının ethernet switche bağlantısı olamaz. Biri seri haberleşmedir diğeri ethernet haberleşmedir.
Pardon direk sürücüye bağlı. Yanlış belirtmişim sürücünün ethernet girişine giriyor. Diğer ethernet girişinde de sonlandırma jack takılı.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle her mesajı alıntıla yapmanıza gerek yoktur zaten bir üst mesajda yazılan bellidir sizinde neye cevap verdiğiniz oradan görünmektedir.
Tekrar ediyorum bir digital çıkış aktif edildiğinde can hattı elektriksel bir sorun olmadığı sürece çökmesi olanaksızdır. İncelemenizi bu yönde yapın yada ürün tedarik ettiğiniz bayiden yerinde destek talep ederek sorunu tespit etmesini isteyiniz.

Whatsapp Kanal

“PLC Forum” sayfasına dön