Delta DVP-12SA2 ile VFD-EL Bağlantısı

Kullanıcı avatarı
ghostefe
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Delta DVP-12SA2 ile VFD-EL Bağlantısı

Mesaj gönderen ghostefe »

İslam yazdı: 22 Şub 2023, 13:01 Sürücülerin set frekans adresi 2001H adresidir. Modbus haberleşme ile ilgili Link Haberleşme eğitim videosunu inceleyebilirsiniz.
Şimdi 12sa plc, hmi ve 5 adet vfd el yi bağladığım sistemde plc ye 17 istasayon numarası ile master diğer her şeyi 1-2-3-4-5-6 istasyon numarası girerek slave yaptığımda rs485 üzerinden hmi dan plc üzerinde örneğin D50 ye frekans değiştirmek için 500 girsem bunu move ile taşıyarak plc içinde sürücüdeki frekans adresi olan 2001H adresine yazabilir miyim?

Bazı yerlerde hmi master olmalı, macro ile plc ye frekans değerleri yazılmalı diyorlar ama benim yukarıdaki mantığımda yine bu iş olabilir diye düşünüyorum, yanlış mıyım?
Sonuçta plc masster ve sürücüye değer yazabiliyor. plc de D50 datasını sürücüye taşı yaptığımda olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

PLC'nin RS485 hattından sürücülere bağlantı yaptıysanız PLC bu hatta master olarak çalışır. HMI'dan da aynı zamanda Sürücülere erişmek istiyorsanız HMI-PLC kendi arasında RS232 üzerinden haberleşir. Böylelikle HMI üzerinden PLC'yi dolaylı yoldan sürücüleri kontrol etmiş olursunuz.
İslam Karadeniz - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
ghostefe
İletişim:

İslam yazdı: 27 Şub 2023, 10:07 PLC'nin RS485 hattından sürücülere bağlantı yaptıysanız PLC bu hatta master olarak çalışır. HMI'dan da aynı zamanda Sürücülere erişmek istiyorsanız HMI-PLC kendi arasında RS232 üzerinden haberleşir. Böylelikle HMI üzerinden PLC'yi dolaylı yoldan sürücüleri kontrol etmiş olursunuz.
Bu şekilde plc üzeirnden sürücüleri kontrol etmek daha zor ve karışık geldi.

HMI master yaptım. PLC istasyon adresi 1 ve VFD-EL sürücülere istasyon numarası olarak sırasıyla 2-3-4-5-6 girdim.
Hattı RS485 Com2 üzerinden kurdum, tüm cihazlar aynı hatta.
7 None 2 9600 Ascii haberleşme protokolünü seçtim. Sadece hepsinin aynı olmasına dikkat ettim, neye göre seçiliyor bilmiyorum.

Aşağıda ekran görüntülerini paylaştığım haberleşme ayarlarımda bir sorun var mı sizce, daha iyisi varsa onu da yapabilirim.
7 None 2 9600.jpg
hmi1.jpg
hmi2.jpg
Bunları yaptığımda hmi üzerinden sürücülere frekans girebildim ama hmi da haberleşme hatası alıyorum, sebebi ne olabilir?

3 adet sürücüde sorun yokken 2 adet sürücü istasyon numarası hakkında hmi üzerinde uyarı çıkıyor.

Hmi üzerinde kullanabileceğim macro komutları ile ilgili örneklerin olduğu bir dökümanınız mevcut mu?
hmi üzerinden plc ye yazılan bir data ile sürücüleri de kontrol etmek için macro ların işe yaradığını biliyorum ama fazla bilgim yok.

Hmi örneğinde görseldeki gibi 2001 adresine data girdiğimde frekansı değiştirebiliyorum.
Sürücülerdeki mevcut yazılmış frekans ile anlık çıkış frekansını okuyamadım, bunları da başka bir ekranda göstermek istedim.
Hangi tür bir buton eklemeliyim, buton ayarlarında ekstra bir şey mi yapmam gerekiyor? ınventer adtesinde 2103 datasını sadece read yaptım mesela amasorun yaşadım.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Sürücüden okuma yapacaksanız -Sayı Göster Elementi kullanmalısınız. HMI'da aldığınız hata kodunun görselini paylaşırsanız sebebine bakabiliriz.
Kullanıcı avatarı
ghostefe
İletişim:

İslam yazdı: 01 Mar 2023, 10:19 Sürücüden okuma yapacaksanız -Sayı Göster Elementi kullanmalısınız. HMI'da aldığınız hata kodunun görselini paylaşırsanız sebebine bakabiliriz.
Tamamdır deneyeceğim. Sayı gösteri kullanmıştım aslında ama basamak limitinden dolayı sorun olmuş onu da gain ile ayarlayıp 4 basamakta çözdüm.

Dopsoft v4 ün türkçesi var mı acaba? v2 ye alışmıştım ama bunda dizayn değişikliği ile aradığım bir çok şeyi bulmakta zorluk çekiyorum.

Aldığım hatanın görselini de eklemeye çalışacağım. Hmi üzerinde haberleşme ayarlarında 1000ms gibi bir değer vardı görselde gördüğünüz gibi. Gecikmeyi 0, tekrarı 3, tarama süresini 500ms yaptım sanırım yaşadığım sorun bundan kaynaklıydı.
Şimdilik sorun yok gibi, olursa direkt buraya yükleyeceğim.

Haberleşme ayarlarımda plc 300ms hmi 500ms bunlar hakkında yorum yapabilir misiniz?

Birde VFD-EL sürücüye maksimum kaç hz olacak şekilde frekans girebiliyoruz?
Hmi üzerinden 60 dan daha büyük bir frekans giremedim. 60 ve altını online olarak değiştirebiliyorum.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Sürücüye yazılabilecek maksimum frekansı 01-00 parametresinden ayarladığınız değer belirler. Timeout süreleri ise verilmiş zaman içerisinde sorguya cevap gelmez ise hata olduğunu göster demektir. DOPSoft V4'ün güncel sürümleriyle birlikte yapı değişti. Bu yapı DIAScreen benzeri bir yapı aldı. Bundan sonrada bu şekilde ilerleyecektir. Zaman içerisinde değişmiş pencerelerde türkçeleştirilecektir.
Kullanıcı avatarı
ghostefe
İletişim:

Merhaba,

HMI master olan sistemimde plc id1 ve 2-3-4-5-6 id olarak 5 sürücü var.
Sürücülerin frekans değerlerini HMI üzerinden yazıyorum.
Örnekte sorun yaşadığım 2 numaralı id ye sahip VFD015EL43A cihazıma değer yazıyorum fakat her yeniden enerjilendirdiğimde HMI üzerinde sıfır değerini görüyorum.
Diğer sürücülerde hangi değeri girersem gireyim başlangıçta hep aynı değeri görmeye devam ediyorum, HMI ekranında kayıtlı kalıyor.
VFD015EL43A sürücümün üzerinde yeniden enerjilendirdiğimde 60hz gibi bir değer görüyorum , HMI dan değer girdiğimde cihaza da yazılıyor ama enerjiyi kapatıp açtığımda HMI da 0 değeri geri geliyor.

Diğer 4 sürücüde sorun yokken bu sürücüde yaşadığım sorunun kaynağı ne olabilir?
Parametre ayarları veya kalıcı/geçici data gibi bir şey mi sebep oluyor.

Bu arada tüm sürücülerim VFD-EL serisi.

Ekte HMI çalışmamı gönderiyorum.
Hamur sürücü hariç hepsi sorunsuz çalışıyorken, yeniden enerjilendirdiğimde önceden girdiğim değer kalıyorken niye hamur sürücüde her yeniden enerjilendirmede tekrar değer girmek zorunda kalıyorum...
hmi inventer read.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Boş olan okuma adresi kısmına 2102 yazarak deneyin.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
ghostefe
İletişim:

Uğur yazdı: 21 Mar 2023, 09:50 Boş olan okuma adresi kısmına 2102 yazarak deneyin.
Tamamdır deneyeceğim.

Aslında sorumun tam cevabını alamadım.

Çalışmamı sizinle paylaşmıştım. Hiç indirilmedi görünüyor, muhtemelen bakmadınız.

Oradaki frekans girdiğim tüm butonlar sorun yaşadığım Hamur yazan butondan kopyala yapıştır yapıldı. Sadece istasyon numarları farklı.
Diğer butonlardan girdiğim değerler cihaza yazılırken ve sistem açıp kapansa dahi sabit kalırken niye sadece hamur yazan butondaki değer sistemi açıp kapatınca 0 olarak görünüyor?

Yani ben bu butonlardan frekans değeri girdiğimde sürücüde ve butonda girdiğim değer sistem kapanıp açılsa da kalıcı olsun istiyorum. Sonuçta frekanslar ile makinayı kalibre etmiş olacağım ve kayıtlı kalması lazım.

Burada yaptığım yanlış nedir?
Sürücü ve HMI üzerinde bu değerler nasıl kalıcı olabilir?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Eklemiş olduğunuz resim yaşadığınız soruna dair bilgi vermiştir ve size öneride bulunacak durum gözlenmiştir. Siz önce bu öneriyi deneyin sonucunu paylaştıktan sonra devam edelim.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön