SFC Dilinde Kalıcı STEP'ler Kullanmak ve Bunları Resetlemek

Kullanıcı avatarı
Otomasyon_Delisi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

SFC Dilinde Kalıcı STEP'ler Kullanmak ve Bunları Resetlemek

Mesaj gönderen Otomasyon_Delisi »

Merhabalar.
DVP serisi plc programlarken SFC dilinde STEP adımlarını kalıcı olan bölgelerden (S20....) seçebiliyorduk böylece enerji kesilmelerinde sistem kaldığı yerden devam edebiliyordu ve gerektiği durumlardada ZRST komutuyla birden çok STEP adımını RESET konuma alabiliyorduk.
Şimdi AS serisi plc programlarken bu durumun olmadığını farkettim.
Görseldede görüldüğü üzere kalıcı STEP numaralarını atanmış fakat bunu SFC dilinde STEP'lere nasıl atayabileceğimi bulamadım.
Yapmak istediğim şey SFC dilindeki programın enerji kesilse dahi durmunu koruması fakat gerektiğinde bu STEP adımlarını ZRST gibi bir komutla toplu olarak RESET durumuna çekebilmeliyim.
Üzerinde çalıştığım sistemin çalışma koşuluna göre yaklaşık olarak en az 40-45 arasında STEP adımı olacağını öngörüyorum.
Yardım için şimdiden teşekkürler.
Screenshot_1.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: SFC Dilinde Kalıcı STEP'ler Kullanmak ve Bunları Resetlemek

Mesaj gönderen Turhan »

SFC programlama dilinde programlama adımları SFCRUN, SFCPSE ve SFCSTP komutları ile kontrol edilebilir.

----------

SFCSTP : Step çalışmada S1 değişkeninde belirtilen step grubunu STOP konumuna alır. PLC run alması ile hemen çalışması istenmiyor ise SM402 ilk tarama kontağı ile bu komut kullanılmalıdır.

----------

SFCRUN : Step çalışmada step adımlarına start verir eğer bu komut kullanılmaz ise step adımları PLC enerjilenmesi ile otomatik başlar. Bu komutun 3 farklı kullanım şekli bulunuyor.

SFCRUN S2 Değişkeni: 0 ise step adımları başlangıç olarak belirtilen step adımından başlar
SFCRUN S2 Değişkeni: 1 ise step adımları S3 değişkeninde belirttiğiniz adımdan başlar. Çalışılan en son step adımını kalıcı bir data ile sürekli güncellerseniz en son kalan stepten çalışmasını sağlayabilirsiniz.
SFCRUN S2 Değişkeni: 2 ise step adımları kaldığı yerden devam eder. SFCPSE (SFC PAUSE) komutu ile çalışma Pause yapıldığında devam etmek için kullanılır.

----------

SFCPSE : Step çalışmada herhangi bir çalışma anında step kontaklarını PAUSE işlemi yapar.

SFCPSE S2 değişkeni 0 ise tüm çıkışların set/reset konumu koruyacak şeklilde pause yapar
SFCPSE S2 değişkeni 1 ise tüm çıkışları pasif hale getirip pause yapar.

----------
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Otomasyon_Delisi
İletişim:

Turhan Bey bilgilendirme için teşekkürler.
Yalnız istediğim cevabı tam olarak alamadım yada ben tam olarak olayı kavrayamadım.
1-Ani enerji kesilmelerinde bu pause işlemini nasıl uygulayabilirim? "SFCPSE S2 değişkeni 0 ise tüm çıkışların set/reset konumu koruyacak şeklilde pause yapar"
2-Komple resetleme işleminide önce SFCPSE yapıp, sonrasında SFCSTP komutunu kullanarak yapmalıyım. Doğru mu?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aktüel çalıştığınız adımı kalıcı bir data adreste sürekli güncel olarak tutmalısınız. PLC'nin ilk enerjilenmesi ile SM402 bit yardımıcı ile önce SFCSTP komutunu çalıştırmalı ardından SFCRUN komutu ile kaldığınız step adımından devam etmek için çalışmayı aktif etmelisiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Otomasyon_Delisi
İletişim:

Turhan yazdı: 27 Nis 2023, 11:21 Aktüel çalıştığınız adımı kalıcı bir data adreste sürekli güncel olarak tutmalısınız. PLC'nin ilk enerjilenmesi ile SM402 bit yardımıcı ile önce SFCSTP komutunu çalıştırmalı ardından SFCRUN komutu ile kaldığınız step adımından devam etmek için çalışmayı aktif etmelisiniz.
Pek anlamadım rica etsem küçük bir görsel veya program parçası paylaşırmısınız.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Ekteki örnek program işinizi görecektir.
Programla ilgili kafanıza takılan olursa sorarsınız.
Yardımcı olmaya çalışırım.
İyi çalışmalar.
Screenshot_2.jpg
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........

“DIAStudio Forum” sayfasına dön