Hassas Tork Okuma

Kullanıcı avatarı
barko789
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Hassas Tork Okuma

Mesaj gönderen barko789 »

Merhaba iyi günler dilerim. Benim şu anda 7.16 Nmlik bir servo motorum var ve ben bu motoru sabit 3000 devir ile asda a2 sürücü ile sürüp sürücünün bana verdiği tork değerini okuyorum ancak yeterince hassas okuyamıyorum. Birkaç sorum var cevaplandırabilirseniz sevinirim.
1)Motor boştayken veya karşı tork uygulandığında sağa veya sola döndürdüğümüzde farklı voltaj değerleri geliyor. Voltaj farkı çok fazla ama sonuçta uygulanan tork aynı. Bu fark niye oluşur?
2) Motor belirli bir süre çalışınca okuduğumuz tork değeri (okunan voltaj değeri) düşer mi?voltajda farklılıklae oluyor.
3)Bu sürücüden gelen bilgi ile çok hassas değerler okunabilir mi? Mesela 0.5 Nm ile 0.6Nm arasındaki farkı ayırt edebilir miyiz? Çünkü çok fazla denememe rağmen(analog monitör ile ve dijital monitör ile denendi. Analog monitör oranı azaltıldı ve çıkış voltajı mV lardan V lara yükseltildi. Ona rağmen hassas bir şekilde değer okunamadı) bir türlü aynı değerli alamıyorum. Bir çalıştırıyorum 0.6 Nmde atıyorum 3V veriyor. Birdaha çalıştırdığımda. 3.2 Volt veriyor. Bu durum okumayı güç hale getiriyor. Yüksek Nm lerde sıkıntı olmuycağını düşünsemde düşük Nmlerde bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?
Cevaplayanlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Hassas Tork Okuma

Mesaj gönderen Turhan »

ASDA-A2 servo sürücünün MON1 ve MON2 monitor çıkışları analog tork değerine göre kontrol edecekseniz aşağıdaki basit hesabı dikkate almalısınız.

Motorun +-%300'lük yüklenme değeri 10Bit çözünürlükte +-8VDC analog lineer çıkış sinyale konvert edilir.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
caylak.anil
İletişim:

Mesaj gönderen caylak.anil »

Hocam peki atalet oranımı 0 olarak okuyorum. İnternetten baktığım kadarıyla bu oranın 0 olmaması lazım. Auto tuning yaparkende bu değer değişmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
Kullanıcı avatarı
barko789
İletişim:

Mesaj gönderen barko789 »

Hocam motoru boşta çalıştırırken okuduğum tork değeri(analog çıkıştaki voltaj) , 3 Volt ölçüyorum ancak 5 dakika sonra bu değer düşüyor. Motorun çalışması veya ısınması ile ilgilimidir ? Bu değere göre bir test cihazı yapıcaz ama böyle bir durum olduğu için sonuçlar değişken oluyor.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Bu değer kendiliğinden düşüş göstermez. Motorun ortalama yüklenme değerine ve bir önceki mesajda belirttiğim formül ile çıkış voltajı hesaplanır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“Servo Forum” sayfasına dön