Asda b2 al06 hatasi

Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Asda b2 al06 hatasi

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

AL006 aşırı yük hatasıdır. Servo motorun yüklenme değeri %100'ün üzerine çıktığında ve tanımlı olan zaman değerinin sonunda %100'ün altına inmediğinde servo sürücü bu hatayı vermektedir.
Sürücü ve Motor arasındaki U-V-W güç bağlantısının ters bağlanması yada Frenli motorlar için Fren mekanizmasının açılmadan motora hareket verildiğinde de alabileceğiniz bir hata durumudur.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
atikse
İletişim:

Mesaj gönderen atikse »

arkadaşlar öncelikle merhaba
benim sorunum asda b2 sürücüyü s7 1200 plc üzerinden sürerken kısa süreli puls gönderip kesmeme rağmen motor ileri geri hareketler yaparak al 006 harasına düşüyor.
Daha önce npn bağlantı yapılarak s7 1200 plc ile pnp çalıştırılmış , bu durum sürücüde arızaya neden olmuş olabilirmi?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Yanlış bağlanmış pulse girişleri AL006 hatasına sebep olmaz. Bir önceki mesajda belirtilen durumları kontrol ediniz.

Servo motor mili boşta iken keypad üzerinde yukarı ok tuşuna tek tek basın, Displayde Aug-L monitorunu gördükten bir kaç saniye sonra displayde motorun ortalama yüklenme değerini % cinsinden görüyor olmalısınız. Boş bir motorda bu değer %3-%5 gibi değerler almaktadır. Aksi durumda sürücüyü fabrika ayarlarına alıp yeniden çalışmayı gözlemleyin.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
atikse
İletişim:

Mesaj gönderen atikse »

pulse kesmeme rağmen motor neden bir süre ileri geri hareketine devam ediyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Servo sürücünün kazanç ayarları ile ilgili olabilir.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
atikse
İletişim:

Mesaj gönderen atikse »

kazanç ayarları ve auto tuning hakkında bilgi verebilir misiniz bir türlü ayar tutturamadım
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

P2-00: Pozisyon kazancı

P2-02: Pozisyon ileri Besleme Kazancı

P2-04: Hız Loop Kazancı (P)

P2-06: Hız integral kompanzasyonu (I)

P1-37: Yük Ataletinin motor ataletine oranı değerleridir. Autotuning ile güvenli iki güvenli bölge arasında sistem tahrik edilerek bu değerlerin otomatik hesaplanması mümkündür.

Aşağıdaki videodan ASDA-A2 Serisi servolar için Autotuning işleminin video anlatımına erişebilirsiniz (ASDA-B2 için tuning prosedürü aynıdır)

DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
keramettin
İletişim:

Mesaj gönderen keramettin »

tekrar merhaba
verdiğiniz bilgiler doğrultusunda motoru sorunsuz olarak çalıştırdım.
plc üzerindende hiç bir sıkıntı olmadan kontrolü gerçekleştirdim.
uzun bir süre sorun yaşamadım.
ancak neden olduğunu bilemiyorum şimdi şöyle bir sıkıntı yaşamaya başladım
gerek parametreleri değiştirerek gerekse fabrika ayarlarında sürücü üzerinden jog yapamıyorum
kararsız bir çalışma okluyor sürekli olarak ya al 006 yada al 009 hatası veriyor.ayrıca bir yönde hatalıda olsa hareket gerçekleşirken diğer yönde herhangi bir hareket elde edemiyorum.
Acaba sürücüde bir arıza meydana gelmiş olabilir mi
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bu JOG testini motor mili boşa çıkararak, hiçbir yere bağlı değilken gerçekleştirin. Yine aynı sorunu yaşıyorsanız motor güç kablosunu ölçün. Yine düzelmiyor ise fabrika değerinde test edin. Hala sorun var ise donanımsal sorun olabilir, tamir servisi ile irtibata geçin.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
keramettin
İletişim:

Mesaj gönderen keramettin »

Söylediklerinizi deneyeceğim
şunu da belirtmek istiyorum servo on yaptıktan sonra hiçbir işlem yapmadığım halde motor bir süre bekleyip kendiliğinden hareket ediyor ve yine hataya düşüyor.
aynı nedenlerle olabilirmi

“Servo Forum” sayfasına dön