ASDA-A2 Servo Sürücü Parametre Sorunu

Kullanıcı avatarı
Mr.Murphy12
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ASDA-A2 Servo Sürücü Parametre Sorunu

Mesaj gönderen Mr.Murphy12 »

Merhabalar iyi günler, iyi forumlar.

40 adet makine içerisinde takım olarak 1.5KW ASDA-A2 servo sürücü ve motor var. Proses otomasyonu yapıldı ve istendiği gibi çalışıyor. Aynı makineden 8 adet daha revize edilecek. Malzeme alındı montajları yapıldı. Daha önce revize edilen makinelerden parametreleri çekip yeni 8 makinedeki sürücülere attığımızda sürücüye güç verdiğimiz anda motor kontrolsüz bir şekilde dönüyor ve sürücü AL0009 hatası veriyor. Aradaki farkları kontrol ettiğimde sadece bir fark buldum. Önceden alınan sürücülerin firmware versiyonu 1054. Yeni aldıklarımızın ise 1058. Parametre yüklerken ASDA Soft convert version ekranını getiriyor. Versiyonları dönüştürüp sürücüye yazıyorum ve bu sorun meydana geliyor. Aynı zamanda versiyonu değişen parametreleri sürücüye attığımda program üzerinden kontrol ekranını açıp 1 rpm hıza ayarlayıp sağa doğru dönüş verdiğimde motor yine kontrolsüz bir hız ile dönüp, sürücü yine AL0009 hatası veriyor. 8 makinenin tümünde aynı sorun mevcut. Sürücüleri default parametre ayarlarına aldığımda sorun yok. Bilgisayardan normal istendiği şekilde kontrol edebiliyorum. Herhangi bir çözüm öneriniz var mıdır? Ya da sürücünün 1054 firmware versiyonunu bulabileceğim bir yer var mıdır? Manuel olarak yükleyip sürücü yazılım sürümünü 1054 e düşürmek sorunu çözebilir diye düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: ASDA-A2 Servo Sürücü Parametre Sorunu

Mesaj gönderen Uğur »

Bu durum attığınız parametreler tarafından servo on otomatik yapılması ile yanlış bağlı olan motor kablosu kaynaklıda olabilir. Öncelikle kabloyu kontrol edin düzelmezse fabrika değerine alarak hataları kapatın ve servo on yapın benzer davranış sergiliyormu?
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mr.Murphy12
İletişim:

Servo on PLC üzerinden bir çıkış ile Servo üzerindeki Dijital giriş yapılıyor. Tüm yazılım ve parametreler önceki makineler ile aynı. Elektrik şeması da aynı. Zaten aynı makineden onlarca revize ettik. Hiçbirinde bir problem yok. Sadece son 8 adet makinede aynı problem var. Onlar da firmware versiyon 1058 olan ASDA-A2 sürücüler. Enkoder kablosunu, motor kablosunu, motoru ve son olarak sürücüyü değiştirdim. Hepsinde aynı sorunu gördük. Aynı parametreler firmware versiyon 1054 olan sürücüde sorunsuz çalışıyor. Forumda başka bir konuda aynı sorunu yaşayan birisi daha var. ASDA-A2 sürücü değiştirilmiş yeni gelende aynı parametreler çalışmamış.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

8 adet sürücü de benzer durum varsa ürün aldığınız bayi ile görüşün ve o kanal üzerinden ilerleyelim.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Mr.Murphy12
İletişim:

Sürücüler default ayarlarda normal çalışıyor. sürücülerde veya motorlarda bir sorun yok. Ne zaman ki ben önceki 1054 versiyon olan sürücüden parametre çekip versiyon 1058 olan sürücüye version convert edip parametre yüklüyorum o zaman sürücü saçmalıyor. Güç açtığımda zaten servo on oluyor. Normal çalışma şekli de bu zaten. PLC boot ettiği anda servo on yapıyor. Tüm makineler bu şekilde çalışıyor. Gücü açıyorum motor cw yönünde hızlıca dönüp AL0009 hatası veriyor. Default ayarlara alıp asda soft ile manuel olarak kontrol ettiğimde normal çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sorununuzu anlıyorum yanlız bayi ile görüşün yerinde baksınlar bizimlede irtibata geçsinler konuya bakalım.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Mr.Murphy12
İletişim:

Merhabalar tekrar iyi günler.

Farklı sürücülerle deneme yaptım. Bazı sürücülerde fabrika ayarlarında bile olsa servo on yaptığımda motor ani bir dönüş yapıp, sürücü AL0009 hatasına düşüyor. Herhangi bir değişikklik yapmadan, P02-08 parametresini 10 yapıyorum sürücü resetleniyor. Gücü kesip tekrar açıyorum ve ASDA Soft üzerinden servo on yaptığımda motor aniden hızla dönüyor ve sürücü AL0009 Hatası veriyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Anlıyorum bulunduğunuz zor durumu o yüzden ısrarla bayii ile görüşün ve hızlıca aksiyon alalım diyorum. Kablo bağlantınız sorunlu değilse yaşadığınız durumlar normal değil.

Whatsapp Kanal

“Servo Forum” sayfasına dön