VDF C-2000 15 KW SULAMA INVERTERİ (DC/AC) çalışma sorunları

Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

VDF C-2000 15 KW SULAMA INVERTERİ (DC/AC) çalışma sorunları

Mesaj gönderen cenesiz »

Değerli Forum üyeleri,
Güneş enerjili tarımsal sulama sistemleri kuruyoruz.
bir müşterimiz, 60 metrede su bulduğu kuyuda 150 metreye 7,5 kw dalgıç gönderdi.
Biz de 44 adet güneş paneli olan bir sistem kurduk ve sistemin sonuna DC gücü alıp 3F AC güce çeviren Delta C2000 15 KW sürücü inverter koyduk.

sistem esasında sorunsuz çalışıyor. Fakat sıkıntı yaratan bazı durumlar var. Bunlar Delta Inverter kaynaklı mı değil mi sizlerden yorum rica ediyorum:
1) Sisteme bulutlu havada (bugün), DC frekans 52 HZ ulaşınca pako şalteri açıp AC güç veriyoruz, hem DC hem AC aynı freknasda 25-30 hz seviyesinde çalışıyor. Çalıştırdıktan belli bir zaman sonra sistem çalışmıyor, kendiliğinden duruyor. C2000 sürücünün çalışırkenki voltajı 750 V civarı ve sorunsuz, DC frekans 52 HZ kadar görüyor, fakat dalgıç çalışmıyor. sistemi kapatıp 3FAZ dan ikisinin yerini değiştirdiğimizde sistem tekrar çalışıyor, taa ki aynı şekilde durana kadar. Bunun sebebi ne olabilir? Şansımıza hava da çok bulutluydu. Tam güneşli bir günde deneme şansı bulamadık. Sistemde kullanılan güneş panelleri 1. sınıf, her birinin gücü 270 watt, toplam 44 adet, 22 seri + 22 seri bağlanıp iki masa paralellendi. Dolayısıyla çalışma aralığı olan 400-850 V çok rahat yakalıyor. Kuyuda ki su seviyesinin de yeterli olduğunu söylüyorlar. Bu arada sürücü ekranında herhangi bir hata mesajı yok.

2) Çalıştığının 2. gününde, yine tesadüf hava bulutluyken, sistem sanki dur-kalk yapıyormuş gibi çok ani tepkiler vererek çalışıyor. Bunun pompaya zarar verebileceğini söylediler. Şöyle izah edeyim, 4 saniye boyunca 3" lik su verirken pat diye bir anda 0,5" lik su vermeye başlıyor, 3-4 saniye sonra tekrar 3" su veriyor. Hidrofordan su çeker gibi çalışıyor. Stabil bir su alışı sağlayamadık. bunun sebebi de hava bulutlu olduğu için Frekans değeri ile mi alakalı acaba? yoksa dikkat etmemiz gereken başka bir husus var mıdır?

açıklamak adına biraz uzun yazım.
aklınıza gelen yardımcı olabileceğiniz bir durum var bildirmenizi rica ederim.

teşekkürler,
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: VDF C-2000 15 KW SULAMA INVERTERİ (DC/AC) çalışma sorunları

Mesaj gönderen Uğur »

Motor kablosu çok uzun. Sürücü PWM taşıyıcı frekansını 00-17 parametresinden düşürün. Bu parametreyi azaltarak test edin.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:

Mesaj gönderen cenesiz »

Uğur bey merhaba,

Hızlı dönüşünüz için teşekkürler.
Pompayı 140 metreye indirmişler, yaklaşık 40 metre de yatayda güneş panellerinin bulunduğu yere mesafe var. Kablo çapı 4x10. Toplamdaki kablo mesafesi 180 mt civarında. Ben dediğiniz ayarı yapıp tekrar bilgi paylaşacağım. Bu sorunu kesin sizin dediğiniz şekilde aşabilir miyiz peki? Aksi durumda malum değişiklik yapma imkanımız da yok. Kuyu yeri sabit, sistem de beton pabuç üzerinde kurulu, o da sabit. Başka kontrol etmemiz gereken bir kısım var mı acaba?

Tekrar teşekkürler bu arada. Tatil günü aynı anda cevap verdiniz.
Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:

Mesaj gönderen cenesiz »

Uğur yazdı: 21 Nis 2018, 17:46 Motor kablosu çok uzun. Sürücü PWM taşıyıcı frekansını 00-17 parametresinden düşürün. Bu parametreyi azaltarak test edin.
Bu arada 00-17 parametresini hangi aralıklarla düşürelim Uğur Bey? Ben mevcut değerin kaçta durduğunu da bilmiyorum. Atıyorum; 100 değerinde sie, birer birer mi düşürelim yoksa daha büyük rakamlarla mı düşürüp deneyelim?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Değeri 8-10 civarıdır. Birer birer indirerek test edin.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:

Mesaj gönderen cenesiz »

Uğur bey merhaba,
Daha önce bahsettiğin sorun bugün tekrar meydana geldi.
DC F 50 hz olunca şalteri açıp motora elektrik vermek istiyorlar, fakat H kısmında (AC) frekans yükselmesi olmuyor. 0'da kalıyor.
Hava açık. Bulut yok. 44 adet 270 watt güneş paneli kullanmıştık. Toplam DC voltaj sürekli 750-800 arasında.

Daha önceki tavsiyeniz üzerine PWM taşıyıcı frekansını 00-17 parametresinden 05 indirdik. Ürün bize geldiğinde değer 06'daydı.
Daha aşağılarını, 04 veya 03 test edelim mi?

Gaziantep'te teknik destek alabileceğimiz kim var acaba?

Havalar ısınmaya bağladığı için durum aciliyet gösteriyor.
Sulama yapılamamaktadır.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

H değeri 0 da kalıyor ise RUN sinyalini kontrol edin. RUN gelmez ise çıkış vermeyecektir. Bu durumun kontrolü için keypad üzerinden RUN ledi ve STOP ledinin durumunu kontrol edin. Birde bu esnada keypad üzerinde ne var hata kodu üretiyormu. O esnanın fotoğrafını çekip eklersen hatta video ile görüntülerseniz incelemek daha iyi olur.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:

Mesaj gönderen cenesiz »

Durum şu şekilde oluştu:
Araziye gidip baktığımda herhangi bir işlem yapamadım. En son aklıma manuel çalıştırmak geldi. Sistemi AUTO'dan HAND'e aldım ve RUN tuşuna bastım. Sorunsuz çalıştı. Bunu siz cevap yazmadan önce denemek için yaptım. Şu anki durumda sistem AUTO'dan çalışmıyor diyebiliriz.

Dediğim gibi HAND e alıp RUN basınca çalıştı. Çiftçi de bu işlemin başka hatalara mahal vermemek için otomatik çalışmasını istiyor. Bekçiye panoyu açtırıp içinden tuşlara bas demek istemiyor. Pako şalteri 1 konumuna getirince PLC AUTO da iken çalışsın istiyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

02-35 parametresini "1" ayarlayarak deneyin. Sistemde RUN kesiliyor ve tekrar start bekliyor. Parametreyi bu şekilde ayarlarsanız tekrar otomatik RUN moduna geçmesi gerek.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
cenesiz
İletişim:

Mesaj gönderen cenesiz »

Tesadüf Şimdi telefon açtılar.
HAND konumuna getirip RUN yapınca da çalışmıyormuş. Aynı şekilde F 50 hz buluyor, fakat H yükselmiyor, dolayısıyla AC güç göndermiyor.
"02-35 parametresini "1" ayarlayarak deneyin. Sistemde RUN kesiliyor ve tekrar start bekliyor. Parametreyi bu şekilde ayarlarsanız tekrar otomatik RUN moduna geçmesi gerek."
ben bunu da ayarlayacağım. fakat söyleyeceğiniz başka bir durum var mı acaba?
Benim telefonum 0533 634 16 26. Telefonda da görüşürsek de daha iyi olacak gibi. Hızlı aksiyon alırız. Benim araziye geçip yardımcı olmam lazım.
Görüşmek isterim.

“AC Motor Sürücü Forum” sayfasına dön